Čína letos čeká růst ekonomiky o 6,5 až sedm procent

Čínskou ekonomiku čeká letos růst o 6,5 až sedm procent. Po celý rok ale bude přetrvávat tendence k útlumu. Předpověděl to šéf čínské Národní rozvojové a reformní komise (NDRC) Sü Šao-š'. Druhá největší ekonomika světa loni rostla nejpomalejším tempem za čtvrt století. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 6,9 procenta.

Investor sleduje vývoj na čínských burzách
3.2.2016 14:23   |  

Pokud Čína vytvoří dostatek pracovních míst a zachová stabilní ceny, bude schopna růstového cíle dosáhnout, řekl Sü. Udržet nízkou nezaměstnanost je jednou z hlavních priorit čínské komunistické vlády. To je však za zpomalujícího hospodářského růstu stále obtížnější.

Sü uvedl, že snahy o snížení nadměrných výrobních kapacit budou mít za následek vyšší nezaměstnanost v oblastech s vysokou produkcí uhlí a oceli. Pracovní místa budou zanikat v provinciích jako Šan-si, Chej-lung-ťiang nebo Che-pej, uvedl také.

Vývoj HDP Číny Cn GDP Annual Growth Rate

Oficiální tisková agentura Nová Čína v lednu uvedla, že plány na snížení nadměrné kapacity ve výrobě oceli až o 150 milionů tun povedou ke ztrátě až 400 tisíc pracovních míst. Agentura AP napsala, že kvůli propouštění se už v některých oblastech konaly protesty.

Sü řekl, že čínské investice se nyní zaměřují na slabá místa ekonomiky a na strukturální změny, mimo jiné na budování infrastruktury v centrálních a západních regionech a na oblast vzdělávání a zdravotní péče. K tomu, jak vláda řeší nezaměstnanost vzniklou snižováním nadbytečných kapacit, se podle agentury Reuters blíže nevyjádřil.


Čtěte také:

Čína jako tržní ekonomika? Dopad na zaměstnanost by nebyl velký, tvrdí Brusel

Deficit čínského rozpočtu vzrostl na dvojnásobek, silně zpomalil růst příjmů

V Číně loni dosáhla spotřeba ropy rekordu i přes zpomalování růstu HDP

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web