Čína požádala o členství v EBRD, může získat symbolický podíl

Čína oficiálně požádala o přijetí mezi členy Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Vedení banky žádost zváží a konečné rozhodnutí by mělo padnout příští měsíc. V případě schválení žádosti by Peking získal v EBRD symbolický podíl, banka by však v Číně neinvestovala.

 Sídlo EBRD v Londýně
5.11.2015 18:28   |  

„Čína podala oficiální žádost o členství v EBRD teprve před několika dny. Rada to zváží,“ uvedl prozatímní hlavní ekonom banky Hans Peter Lankes. „Očekáváme rozhodnutí v polovině prosince,“ dodal. EBRD je v současnosti vlastněna 64 zeměmi, Evropskou unií a Evropskou investiční bankou.

Přijetí Číny za člena EBRD by podle listu Financial Times vedlo k dalšímu posílení vztahů druhé největší ekonomiky světa s Evropou. Místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen v září uvedl, že Evropská unie hodlá podpořit prohloubení spolupráce mezi Čínou a EBRD.

EBRD byla založena v roce 1991, aby pomáhala bývalým komunistickým zemím střední a východní Evropy a Sovětského svazu při přechodu k tržnímu hospodářství. Později své aktivity rozšířila i do některých afrických a asijských zemí. V České republice již nějaký čas neinvestuje, protože země podle pravidel EBRD dosáhla dostatečného stupně transformace ekonomiky.


Čtěte také:

EBRD zvažuje první společný projekt s čínskou protiváhou Světové banky

Bankéři doufají, že východ Evropy bude dál bohatnout

Hlavním ekonomem EBRD se stane Putinův kritik Gurijev

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web