Čína přispěje miliardami eur do nového fondu infrastruktury EU

Čína přispěje Evropské unii miliardami eur do nového fondu infrastruktury. S nabídkou má přijít čínský premiér Li Kche-čchiang na summitu EU na konci června, napsala agentura Reuters, která měla k dispozici návrh komuniké z tohoto setkání. Peking se svou "šekovou diplomacií" snaží podle agentury posílit svůj vliv v řadě oblastí světa na úkor Spojených států.

Čeští manažeři auty nejezdí. Chválí si soukromý vlak.
14.6.2015 16:37   |  

O přesné částce, kterou Li přislíbí, se zatím nerozhodlo, podle jednoho z evropských diplomatů půjde zřejmě o „miliardy“. Peking ale bude EU žádat na oplátku o investice do své iniciativy, inspirované někdejší „hedvábnou stezkou“. Ta počítá s komunikačním a energetickým propojením mezi Čínou a většinou Asie s vyústěním až do Řecka.

Příspěvek Číny bude významným úspěchem šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, který loni v prosinci předložil ambiciózní plán fondu pro investice do infrastruktury. Ten předpokládá investice v sumě 315 miliard eur, což by mělo podpořit ekonomiku EU bez zvýšení veřejného dluhu. Dosavadní přísliby počátečních vkladů od členských zemí jsou ale nedostatečné.

Čínská nabídka přichází poté, co se vlády velkých zemí EU rozhodly připojit se navzdory odporu USA k čínskému projektu Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB). Evropská komise dokonce zkoumá, zda by se členem AIIB mohla stát celá EU. Podle evropských diplomatů Číně při zakládání AIIB potichu radí Evropská investiční banka (EIB).


Čtěte také:

Čína posílí vliv v Jižní Americe. V Brazílii investuje až 50 miliard

Speciál E15.cz: Z východní Evropy se pro Čínu stává nová Afrika

Čínské investice v cizině budou brzy vyšší než ty směřující do země

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Veterináři zastavili dvě zásilky dovozových mražených rybích výrobků, obsahovaly více vody, než obsahovat měly. Šlo o 47,5 tuny pangasia z Vietnamu a 8,2 tuny obalovaného filé z… více

Komerční prezentace
Mobilní web