Čína vyváží stále více zbraní, už je v první pětce světového žebříčku

Čína si polepšila na žebříčku největších exportérů zbraní – vystoupala až na jeho pátou příčku. Jedničkou podle zjištění Mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) zůstávají USA před Ruskem a Německem.

 ilustrační foto
18.3.2013 10:18   |  

Nejnovější studie ústavu sídlícího ve Stockholmu vychází z údajů z let 2008 až 2012. V tomto období vzrostl podíl čínského vývozu zbraní ve srovnání s předchozím o 162 procent. Podíl země na světovém obchodu se zbraněmi vzrostl ze dvou na pět procent.

Země tak již předběhla Velkou Británii a nyní poprvé po skončení studené války patří do první pětky největších vývozců zbraní na světě. Největším zákazníkem čínských obchodníků se smrtí je Pákistán – směřuje do něj celých 55 procent zbrojního vývozu „říše středu“.

Německo vyváží zbraně hlavně do Řecka

Nejdůležitějšími exportéry přesto podle SIPRI nadále zůstávají Spojené státy s asi třicetiprocentním podílem na světovém obchodu se zbraněmi před Ruskem zodpovědným za 26 procent. Světovou trojkou je se sedmi procenty Německo, za nímž o jediné procento zaostává čtvrtá Francie.

Nejdůležitějším zákazníkem se pro německé zbrojaře v uplynulých pěti letech stalo navzdory hrozícímu státnímu bankrotu Řecko následované Jižní Koreou a Tureckem. Přesto objem prodeje německých zbraní v uplynulých letech oproti předchozímu období poklesl o osm procent.


Čtěte také:

Krize dostihla zbrojaře, prodeje klesly poprvé od roku 1994

Dříve chudá Asie bohatne a masivně zbrojí

Finanční krize brzdí růst vojenských výdajů


Autor: jnd

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web