Čínská centrální banka pumpuje miliardy do státních bank

Zahraniční tisk

Čínská centrální banka přesouvá celkem 500 miliard jüanů, zhruba 81 miliard dolarů; 1,7 bilionu korun, do velkých státem vlastněných bank, aby podpořila zpomalující ekonomiku. S odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného představitele čínského bankovního sektoru to napsal list The Wall Street Journal.

 Čínská lidová banka
17.9.2014 8:58   |  

Finanční injekce má mít podobu tříměsíčních půjček s nízkou úrokovou sazbou. Čínská lidová banka (PBOC) ji prý poskytne pěti hlavním čínským bankám. Jsou jimi Industrial&Commercial Bank of China, China Construction Bank Corporation, Agricultural Bank of China, Bank of China a Bank of Communications Company.

Podle zpráv, na které se odvolal list Financial Times, PBOC začala hotovost do bank přesouvat v úterý a transfer dokončí ve středu.

Někteří čínští bankéři a představitelé ale pochybují, zda je toto opatření dostatečně silné ve snaze o oživení ekonomické aktivity, a poukazují na ochabující zájem čínských podniků o půjčky, což ovlivňuje neradostné vyhlídky ekonomiky. Ani podle ekonomů tento krok nemusí být dostatečný a pokud oživování dál oslabí, může Peking stát před dalším tlakem, aby přijal rozsáhlejší opatření.

Tempo růstu čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí mírně zrychlilo na 7,5 procenta po růstu o 7,4 procenta v prvních třech měsících roku. Růst průmyslové výroby ale v srpnu klesl na téměř šestileté minimum, což podpořilo obavy, že druhé největší světové ekonomice by mohlo hrozit prudké zpomalení, pokud vláda v Pekingu nezakročí.


Čtěte více:

Polovina čínských milionářů chystá odchod do zahraničí

Čína přitahuje světové výrobce biopaliv druhé generace

Čína chystá kolem roku 2022 vlastní vesmírnou stanici


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes irácký ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Neupřesnil však, zda je jeho země… více

Mobilní web