Čínská ekonomika dál brzdí, rostla nejpomaleji za tři roky

Růst čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí opět zpomalil a byl nejpomalejší za téměř tři roky. Analytici se však domnívají, že v příštích měsících ekonomika oživí. Hrubý domácí produkt se za leden až březen zvýšil o 8,1 procenta, nejpomaleji od druhého čtvrtletí 2009, po růstu o 8,9 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Neřízené prudké zpomalení růstu ekonomiky by mohlo mít celosvětový dopad.

 Čína
13.4.2012 13:32   |  

Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali 8,3 procentní růst. Čínská ekonomika zpomaluje už páté čtvrtletí v řadě. Pokles globální poptávky snížil vývoz a Peking omezil přístup k úvěrům a investice s cílem zabránit přehřátí ekonomiky a snížit inflaci.

V poslední době slábne poptávka po čínském zboží na klíčových trzích v Evropě a ve Spojených státech. Oživit domácí poptávku, která by mohla nahradit výpadky v exportu, se ale vládě v Pekingu příliš nedaří, poznamenala britská BBC.


Vývoj růstu HDP v Číně (čtvrtletně)

Zdroj: tradingeconomics.com


O vývoj čínské ekonomiky se zajímá celý svět. Prudký propad růstu by totiž snížil poptávku po ropě, průmyslových komponentech a spotřebním zboží v době, kdy růst v USA a Evropě je slabý. Mohlo by způsobit i politické napětí, protože čínská vládnoucí komunistická strana se připravuje na změny ve vedení.


Čtěte také: Světová banka: čínská ekonomika letos zpomalí na 8,2 procenta


Podle Světové banky i analytiků soukromého sektoru Čínu čeká „měkké přistání“ a růst oživí koncem letošního roku. Někteří se však obávají, že růst by mohly klesnout příliš strmě, což by ohrozilo pracovní místa. Podle odhadů SB a Mezinárodního měnového fondu v letošním roce růst zpomalí na 8,2 procenta. V roce 2010 ekonomika vzrostla o 10,4 procenta.

Autor článku: vrb, čtk

E15.cz je díky vašim hlasům ve finále ankety Křišťálová Lupa. Podpořte nás prosím ještě v závěrečném kole. Děkujeme!

Komentáře

Čtěte také

Stávka nebude. Letušky a stevardi se s ČSA dohodli na kompromisu

Stávka nebude. Letušky a stevardi se s ČSA dohodli na kompromisu aktualizováno

Letušky a stevardi Českých aerolinií nakonec nevstoupí do stávky proti propouštění a snížení mezd, kterou vyhlásili na čtvrtek 30. října. Vedení aerolinek se s nimi dohodlo na… více

Komerční prezentace

Další weby mladé fronty

Mobilní web