Čínská ekonomika dál brzdí, rostla nejpomaleji za tři roky

Růst čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí opět zpomalil a byl nejpomalejší za téměř tři roky. Analytici se však domnívají, že v příštích měsících ekonomika oživí. Hrubý domácí produkt se za leden až březen zvýšil o 8,1 procenta, nejpomaleji od druhého čtvrtletí 2009, po růstu o 8,9 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Neřízené prudké zpomalení růstu ekonomiky by mohlo mít celosvětový dopad.

 Čína
13.4.2012 13:32   |  

Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali 8,3 procentní růst. Čínská ekonomika zpomaluje už páté čtvrtletí v řadě. Pokles globální poptávky snížil vývoz a Peking omezil přístup k úvěrům a investice s cílem zabránit přehřátí ekonomiky a snížit inflaci.

V poslední době slábne poptávka po čínském zboží na klíčových trzích v Evropě a ve Spojených státech. Oživit domácí poptávku, která by mohla nahradit výpadky v exportu, se ale vládě v Pekingu příliš nedaří, poznamenala britská BBC.


Vývoj růstu HDP v Číně (čtvrtletně)

Zdroj: tradingeconomics.com


O vývoj čínské ekonomiky se zajímá celý svět. Prudký propad růstu by totiž snížil poptávku po ropě, průmyslových komponentech a spotřebním zboží v době, kdy růst v USA a Evropě je slabý. Mohlo by způsobit i politické napětí, protože čínská vládnoucí komunistická strana se připravuje na změny ve vedení.


Čtěte také: Světová banka: čínská ekonomika letos zpomalí na 8,2 procenta


Podle Světové banky i analytiků soukromého sektoru Čínu čeká „měkké přistání“ a růst oživí koncem letošního roku. Někteří se však obávají, že růst by mohly klesnout příliš strmě, což by ohrozilo pracovní místa. Podle odhadů SB a Mezinárodního měnového fondu v letošním roce růst zpomalí na 8,2 procenta. V roce 2010 ekonomika vzrostla o 10,4 procenta.

Autor článku: vrb, čtk

Komentáře

Čtěte také

Rusko zvýšilo sazby už na 9,5 procenta. Doplácí na ukrajinskou krizi

Rusko zvýšilo sazby už na 9,5 procenta. Doplácí na ukrajinskou krizi aktualizováno

Ruská centrální banka dnes zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 1,5 procentního bodu na 9,5 procenta. Analytiky rozhodnutí překvapilo, míra se pohnula podstatně více, než se čekalo.… více

Komerční prezentace

Další weby mladé fronty

Mobilní web