Čínská ekonomika dál brzdí, rostla nejpomaleji za tři roky

Růst čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí opět zpomalil a byl nejpomalejší za téměř tři roky. Analytici se však domnívají, že v příštích měsících ekonomika oživí. Hrubý domácí produkt se za leden až březen zvýšil o 8,1 procenta, nejpomaleji od druhého čtvrtletí 2009, po růstu o 8,9 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Neřízené prudké zpomalení růstu ekonomiky by mohlo mít celosvětový dopad.

 Čína
13.4.2012 13:32   |  

Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali 8,3 procentní růst. Čínská ekonomika zpomaluje už páté čtvrtletí v řadě. Pokles globální poptávky snížil vývoz a Peking omezil přístup k úvěrům a investice s cílem zabránit přehřátí ekonomiky a snížit inflaci.

V poslední době slábne poptávka po čínském zboží na klíčových trzích v Evropě a ve Spojených státech. Oživit domácí poptávku, která by mohla nahradit výpadky v exportu, se ale vládě v Pekingu příliš nedaří, poznamenala britská BBC.


Vývoj růstu HDP v Číně (čtvrtletně)

Zdroj: tradingeconomics.com


O vývoj čínské ekonomiky se zajímá celý svět. Prudký propad růstu by totiž snížil poptávku po ropě, průmyslových komponentech a spotřebním zboží v době, kdy růst v USA a Evropě je slabý. Mohlo by způsobit i politické napětí, protože čínská vládnoucí komunistická strana se připravuje na změny ve vedení.


Čtěte také: Světová banka: čínská ekonomika letos zpomalí na 8,2 procenta


Podle Světové banky i analytiků soukromého sektoru Čínu čeká „měkké přistání“ a růst oživí koncem letošního roku. Někteří se však obávají, že růst by mohly klesnout příliš strmě, což by ohrozilo pracovní místa. Podle odhadů SB a Mezinárodního měnového fondu v letošním roce růst zpomalí na 8,2 procenta. V roce 2010 ekonomika vzrostla o 10,4 procenta.

Autor: vrb, čtk

Komentáře

Čtěte také

Moneta začne v Praze na 68 korunách za akcii, nejnižší možné částce

Moneta začne v Praze na 68 korunách za akcii, nejnižší možné částce

Upisovací cena za akcii Monety Money Bank byla podle zdrojů serveru E15.cz stanovena na úrovni 68 korun za akcii, tedy na nejnižší možné částce plánované pro úpis. Banku to… více

Komerční prezentace
Mobilní web