Čínský jüan se chce stát rezervní měnou světových bank | E15.cz

Čínský jüan se chce stát rezervní měnou světových bank

Čínský jüan se chce stát rezervní měnou světových bank
Čínský jüan (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: ČTK

Zdeněk Pečený

Čínská měna má velké ambice stát se mezinárodně uznávanou a následně rezervní měnou v trezorech světových centrálních bank. Na první pohled se to může zdát nereálné, jüan je stěží mezinárodní investiční měnou a ani u centrálních bank se příliš nevyskytuje.

Mezinárodní status čínské měny se ale vyvíjí rychlým tempem. „Během tří let se může stát uznávanou měnou a prostředníkem směny a během deseti let může vystřídat americký dolar na postu světové rezervní měny číslo jedna,“ myslí si Patrick Zweifel, hlavní ekonom Pictet Asset Management.

Zdá se, že jüan má fanoušky i mezi evropskými státníky. „Čínská měna není zatím příliš známá, ale ještě během mého života se stane téměř tak známou jako americký dolar,“ prohlásil například při své nedávné návštěvě Šanghaje britský ministr financí George Osborne.

Vývoj kurzu dolaru k juanuVývoj kurzu dolaru k juanuAutor:

V loňském roce ukázal průzkum Banky pro mezinárodní platby (BIS), že jüan se poprvé v historii dostal mezi deset nejvíce obchodovaných měn světa. Posílení mezinárodního postavení čínské měny je ale během na dlouhou trať a platidlo potřebuje další zásadní reformy, ke kterým se čínská vláda zatím neodhodlala.

Posílit mezinárodní důvěryhodnost jüanu zatím pomáhají nedávno oznámené plány čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten chce vytvořit kapitálový trh, který bude sloužit široké skupině investorů, domácích i zahraničních. Jüanu pomáhá také očekávané rozšíření kurzového pásma, ve kterém se smí obchodovat. „Během pěti let by se mohl jüan stát třetí nejpoužívanější měnou při upisování dluhopisů po dolaru a euru,“ předpovídá Zweifel.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!