Čínský jüan se chce stát rezervní měnou světových bank

Čínská měna má velké ambice stát se mezinárodně uznávanou a následně rezervní měnou v trezorech světových centrálních bank. Na první pohled se to může zdát nereálné, jüan je stěží mezinárodní investiční měnou a ani u centrálních bank se příliš nevyskytuje.

Čínský jüan (ilustrační foto)
7.1.2014 8:11   |  

Mezinárodní status čínské měny se ale vyvíjí rychlým tempem. „Během tří let se může stát uznávanou měnou a prostředníkem směny a během deseti let může vystřídat americký dolar na postu světové rezervní měny číslo jedna,“ myslí si Patrick Zweifel, hlavní ekonom Pictet Asset Management.

Zdá se, že jüan má fanoušky i mezi evropskými státníky. „Čínská měna není zatím příliš známá, ale ještě během mého života se stane téměř tak známou jako americký dolar,“ prohlásil například při své nedávné návštěvě Šanghaje britský ministr financí George Osborne.

V loňském roce ukázal průzkum Banky pro mezinárodní platby (BIS), že jüan se poprvé v historii dostal mezi deset nejvíce obchodovaných měn světa. Posílení mezinárodního postavení čínské měny je ale během na dlouhou trať a platidlo potřebuje další zásadní reformy, ke kterým se čínská vláda zatím neodhodlala.

Posílit mezinárodní důvěryhodnost jüanu zatím pomáhají nedávno oznámené plány čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten chce vytvořit kapitálový trh, který bude sloužit široké skupině investorů, domácích i zahraničních. Jüanu pomáhá také očekávané rozšíření kurzového pásma, ve kterém se smí obchodovat. „Během pěti let by se mohl jüan stát třetí nejpoužívanější měnou při upisování dluhopisů po dolaru a euru,“ předpovídá Zweifel.


Čtěte také:

Čína dala zelenou posilování jüanu vůči dolaru

Čínský jüan se stal investičním hitem, pronikl mezi nejobchodovanější světové měny

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes irácký ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Neupřesnil však, zda je jeho země… více

Mobilní web