Člen Fedu: Nákup dluhopisů pomohl bohatým, ekonomice ale možná ne

Současná uvolněná měnová politika americké centrální banky (Fed) podpořila ceny akcií a pomohla bohatým. Není však jisté, zda nákup dluhopisů je dostatečnou pomocí i pro širší ekonomiku. V rozhovoru ve finanční televizi CNBC to řekl prezident Federální rezervní banky v Dallasu Richard Fisher. Ten je už dlouho odpůrcem programu nákupu dluhopisů a chce jej omezit.

 dolar
20.5.2013 15:30   |  

„Udělali jsme bohaté lidi bohatšími,“ řekl Fisher. „Je ale otázkou, co jsme udělali pro pracující muže a ženy v Americe,“ dodal.

Fed nyní každý měsíc na trhu nakupuje dluhopisy v objemu zhruba 85 miliard dolarů (téměř 1,7 bilionu korun). Smyslem je snížit dlouhodobé úrokové sazby, což má podpořit investice. Měnový výbor Fedu na posledním zasedání začátkem května uvedl, že podle aktuální situace v ekonomice „je připraven tempo nákupů zvýšit nebo omezit“.

Fisher v dnešním rozhovoru také řekl, že reálný hrubý domácí produkt Spojených států by měl do konce letošního roku vykázat růst o více než 2,5 procenta.

Nejbližší zasedání Fedu, na kterém se bude rozhodovat o měnové politice, se uskuteční 18. a 19. června.


• Čtěte také:

Schäuble: Tisk peněz je placebo, problémy to nevyřeší

Martin Kujal: (Ne)účinná měnová politika

Autor: čtk, vrb

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web