Další hospodářská recese by vedla ke kolapsu eurozóny, uvádí Credit Suisse

Případná nová hospodářská recese v Evropě by mohla vést ke zhroucení eurozóny, tvrdí studie švýcarské banky Credit Suisse. Další hospodářský útlum by vyvolal politický zmatek, ve kterém by společná evropská měna zkolabovala.

 Symbol eura před Evropskou centrální bankou ve Frankfurtu
3.3.2016 16:47   |  

Pokud evropští lídři nedokážou zažehnat další propad světové ekonomiky a utišit euroskeptické nálady, bude další osud měnové unie na vážkách, uvedli ekonomové švýcarské banky v analytickém materiálu.

„Životaschopnost eura je závislá na nynějším zotavování,“ uvedl podle britského webu The Daily Telegraph analytik Peter Foley z Credit Suisse. „Kdyby se eurozóna měla vrátit do recese, není jasné, zda by to vydržela,“ uvedl také.

Ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku stoupla mezičtvrtletně o 0,3 procenta, tedy stejným tempem jako v předchozích třech měsících. Bylo tomu tak navzdory podpůrným opatřením Evropské centrální banky a padajícím cenám ropy.

Přestože čerstvé hospodářské oživování eurozóny bude v příštích měsících pravděpodobně pokračovat, vycházejí z evropských ekonomik podle Credit Suisse znepokojivé známky zhoršování. Patří k nim třeba kolísavost na finančních trzích, ale také zvýšené úvěrové napětí v bankovním sektoru.


Čtěte také:

Eurozóna se nečekaně vrátila do deflace, k propadu přispěly ceny energií

Evropský úřad už nebude v zátěžovém testu označovat neúspěšné banky

ECB: Eurozóna pokračuje v mírném zotavování, globální hrozby ale sílí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Čím dál větší částky peněz dostávají klienti českých bank až pod nos. Mantrou je zvyšující se strop předschválených půjček, tedy sumy, na kterou zájemce dosáhne bez dalších debat… více

Mobilní web