Deflace na Slovensku zpomalila, návrat k inflaci se čeká ještě letos

Tempo deflace na Slovensku v únoru zpomalilo. Spotřebitelské ceny v meziročním srovnání klesly o 0,4 procenta, v lednu byly nižší o 0,6 procenta.

Bratislavský hrad
14.3.2016 9:47   |  

Ceny zboží a služeb na Slovensku ve druhém měsíci tohoto roku klesly méně, než očekávali analytici. Ti v průměru odhadovali, že deflace zvolní na půl procenta. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny v únoru stouply o 0,1 procenta po poklesu o 0,2 procenta v lednu.

Ke zpomalení tempa meziroční míry deflace přispěly ceny potravin, které v únoru nepatrně stouply, zatímco v úvodu roka byly o 0,4 procenta levnější než ve stejném období loni.

Sk Inflation Rate

Spotřebitelské ceny na Slovensku nepřetržitě klesají od konce roku 2014. Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a firmy k odkládání investic kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost. Deflace dosud ovšem nepoznamenala výkonnost slovenské ekonomiky a nezaměstnanost v zemi je na dlouhodobých minimech.

Slovenská centrální banka (NBS) ve své poslední prognóze odhadla, že Slovensko se letos vrátí k inflaci. Tempo růstu spotřebitelských cen by ale kvůli poklesu světových cen ropy mělo být pomalejší, než NBS původně čekala.


Čtěte také:

Slovenská ekonomika si udržela růst o procento za čtvrtletí

Slovenské hospodářství loni rostlo o 3,6 procenta, nejrychleji za pět let

Slovensko se dál noří do deflace, dosahuje 0,6 procenta

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Romové jsou na úřadech ve výhodě, myslí si většina Čechů

Romové jsou na úřadech ve výhodě, myslí si většina Čechů

Lepší možnosti při hledání bydlení jednání na úřadech, horší při hledání práce. Tak si život romské menšiny představují obyvatelé České republiky. Vzájemným soužitím se zabýval… více

Mobilní web