Dijsselbloem: Pokud bude Řecko plnit své závazky, další peníze dostane | E15.cz

Dijsselbloem: Pokud bude Řecko plnit své závazky, další peníze dostane

Dijsselbloem: Pokud bude Řecko plnit své závazky, další peníze dostane
Demonstrace v Řecku
• 
ZDROJ: čtk

jnd

Pravidelné kontroly mezinárodní skupiny věřitelů v krizí postiženém Řecku prokazují, že se reformy v zemi vlečou a prosazují jen ztěžka. Šéf euroskupiny Dijsselbloem naznačil, že krizí postižená jihoevropská země může počítat s ústupky jen v případě, že bude plnit slíbená opatření.

Pokud Řecko reformuje své ekonomické struktury i státní správu tak, jak se dohodlo s věřiteli, rozhodně může počítat s další finanční pomocí. Tak zní aktuální vyjádření šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema, uvedl server FAZ.

Jeroen DijsselbloemJeroen DijsselbloemAutor: reuters

„Nasazení Evropské komise ke konsolidaci finančního systému je flexibilní a některé státy proto mohou získat více času, aby dosáhly svých cílů. Domnívám se, že by to mohl být i případ Řecka, pokud by to bylo nezbytně nutné,“ řekl s poukazem na úmluvu z loňského prosince Dijsselbloem řeckým novinám Kathimerini. Termín, kdy by se mělo otestovat, jak si Řecko stojí, byl sjednán na polovinu letošního roku, konstatoval šéf euroskupiny, jenž je rovněž nizozemským ministrem financí.

Po zavedení záchranného balíku zahrnujícího miliardy eur poskytnutých Řecku vyšly vlády evropských partnerských zemí vzhledem k těžké recesi, v níž se Řecko nachází, svým kolegům v Aténám vstříc – prodloužily dobu splatnosti půjčky a snížily úroky. Do roku 2020 přesto země musí snížit hodnotu svého celkového zadlužení na 124 procent HDP.

Dluh zůstává stále velmi vysoký. Odhady zadlužení pro letošní rok dosahují dokonce 173 procent HDP.

Další zásilka peněz bude v červnu

Řecko nyní dostalo další finanční injekci ze záchranného programu – podle údajů záchranného fondu EFSF bylo na účty aténské vlády převedeno 4,2 miliardy eur. Druhá část aktuální peněžní zásilky, která má činit celkem 7,5 miliardy eur, by měla být vyplacena v červnu.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji bankrotu a muselo požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF). Výměnou za pomoc od té doby zavádí masivní výdajové škrty, snižuje důchody a mzdy a opakovaně zvyšuje daně, což sráží ekonomiku dolů a vyvolává protesty lidí.

Autor: jnd
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!