Draghi: ECB může inflaci podpořit i „nekonvenčními“ kroky

Evropská centrální banka (ECB) je připravena přijmout „nekonvenční“ kroky proti dalšímu poklesu inflace a jedním z nich mohou být nákupy státních dluhopisů. Uvedl to šéf banky Mario Draghi v dopise pro jednoho z poslanců Evropského parlamentu. Rada ECB zasedá 22. ledna a všeobecně se očekává, že prohloubí uvolňování měnové politiky.

 Mario Draghi
8.1.2015 17:33   |  

Rada ECB bude pozorně monitorovat „rizika ve střednědobém výhledu cenového vývoje“. „Zejména bude ostražitá, co se týče širšího dopadu nedávného vývoje cen ropy na střednědobé inflační trendy v eurozóně,“ dodal Draghi v dopise nezávislému irskému poslanci Luku „Mingovi“ Flanaganovi.

„Kdyby bylo nezbytné postavit se rizikům příliš dlouhého období nízké inflace, rada ECB je jednomyslně odhodlána použít v rámci svého mandátu další nekonvenční nástroje,“ uvedl Draghi. „Mezi nimi mohou být nákupy aktiv různých typů, z nichž jedním mohou být státní dluhopisy,“ dodal šéf ECB.

Inflace v eurozóně

Po nedávných vyjádřeních Draghiho a dalších činitelů banky sílí spekulace, že banka na nadcházejícím zasedání oznámí plán rozsáhlých nákupů státních dluhopisů zemí eurozóny. ECB by tak do ekonomiky pumpovala velké množství nových peněz v rámci takzvaného kvantitativního uvolňování, které v posledních letech praktikoval americký Fed i centrální banka Japonska.

Inflace je v záporu

ECB by chtěla nákupy dluhopisů podpořit slabou ekonomiku a odvrátit deflaci, jejíž riziko se nyní zvyšuje kvůli propadu světových cen ropy. Meziroční inflace v eurozóně se dostala v prosinci poprvé od roku 2009 do záporného pásma.

Banka loni v rámci snahy o podporu ekonomiky a boje proti deflaci snížila svou základní úrokovou sazbu až na rekordní minimum 0,05 procenta. Na podzim pak začala s nákupy bezpečných dluhopisů a dalších cenných papírů vydávaných komerčními bankami, aby podpořila jejich úvěrovou aktivitu.


Čtěte také:

Euro je vůči dolaru nejslabší za devět let, čeká se další pokles

Euro dál oslabuje kvůli deflaci v eurozóně

Řecké volby prověří sílu eurozóny

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Škoda za pololetí prodala 570 tisíc aut, pomohly trhy v Číně a Evropě

Škoda za pololetí prodala 570 tisíc aut, pomohly trhy v Číně a Evropě aktualizováno

Automobilce Škoda Auto v prvním pololetí vzrostl prodej o 4,6 procent na 569 400 vozů. K rekordnímu výsledku přispěl dobrý vývoj na nejdůležitějších trzích, v Číně a Evropě, a… více

Mobilní web