Draghi: ECB podnikne další kroky na podporu ekonomiky

Červnové podpůrné kroky Evropské centrální banky (ECB) spolu se slabým kurzem eura by měly slábnoucí ekonomiku eurozóny podpořit, banka je ale připravena udělat více. Prohlásil to šéf ECB Mario Draghi na výročním setkání světových centrálních bankéřů v americkém horském letovisku Jackson Hole.

Prezident ECB Mario Draghi
22.8.2014 21:07   |  

„Jsem přesvědčen, že balík opatření, který jsme oznámili v červnu, opravdu poskytne zamýšlený impulz poptávce, a jsme připraveni svou politiku dál modifikovat,“ řekl Draghi. Dodal, že rada použije i „nekonvenční nástroje“, aby zachovala inflační očekávání. Agentura Reuters poznamenala, že tentokrát Draghi, na rozdíl od své tiskové konference po zasedání ECB na počátku srpna, nedodal podmínku „pokud bude nezbytné dál zasáhnout proti příliš dlouhému období nízké inflace“.

Nejúčinnějším nástrojem v arzenálu ECB jsou rozsáhlé nákupy dluhopisů a dalších aktiv, jichž používají po poslední recesi na konci minulého desetiletí k podpoře ekonomiky i centrální banky USA nebo Japonska. Draghi ale dnes o konkrétních nekonvenčních nástrojích měnové politiky nemluvil.

ECB na počátku srpna ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,15 procenta. Na tuto úroveň ji snížila v červnu, kdy přistoupila rovněž k dalším opatřením na podporu ekonomiky.

Meziroční inflace v eurozoně klesla v červenci na 0,4 procenta a dostala se nejníže od vrcholu finanční krize před téměř pěti lety. Už déle se pohybuje pod úrovní jednoho procenta, kterou ECB označuje za „nebezpečnou zónu“.


Čtěte také:

ECB je připravena zasypat kontinent čerstvými eury

ECB začne pokutovat úspory. Efekt je však nejistý

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Systém takzvaného neviditelného plotu pro vzdálenou kontrolu potrubí a dalších liniových staveb vyvinuli vědci z Vysokého učení technického (VUT) v Brně. Zařízení umožňuje… více

Mobilní web