Draghi: Reformy neděláme kvůli trhům, povedou ke spravedlivější společnosti

Současné snahy o překonání evropské dluhové krize sice mají rozsáhlé sociální dopady, jsou však cestou ke spravedlivější společnosti. Uvedl to šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. "Je chybou říkat, že země provádějí reformy pouze proto, aby potěšily finanční trhy, nebo vyhověly požadavkům technokratů (z Evropské komise a ECB)," prohlásil šéf ECB. Reformy podle Draghiho povedou k odstranění problémů, jako jsou daňové úniky a rozsáhlá nezaměstnanost mládeže.

 ECB, Mario Draghi
28.2.2013 12:14   |  

Anketa

Věříte, že reformy v Evropě zajistí větší spravedlnost?

Ano   19% Ne   81%

V anketě hlasovalo 181 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Příčinou rozsáhlých sociálních dopadů reforem je podle Draghiho skutečnost, že přínosy těchto opatření se projeví teprve se zpožděním. Šéf ECB rovněž upozornil, že strukturální problémy evropské ekonomiky nemůže řešit centrální banka, a vyzval evropské země k dalším reformám.

K pokračování v reformním úsilí evropské země vyzval také prezident Evropské unie Herman Van Rompuy. Konečným cílem podle něj zůstává vytvoření skutečné hospodářské unie, napsala agentura DPA.

Řada evropských zemí v důsledku dluhové krize přikročila ke snižování rozpočtových výdajů a zvyšování daní, což má negativní dopady na ekonomiku a zaměstnanost.

Oživení eurozóny čekám v druhém pololetí, řekl Draghi

Statistický úřad Eurostat tento měsíc oznámil, že hrubý domácí produkt eurozóny se ve čtvrtém čtvrtletí propadl o 0,6 procenta, tedy nejprudším tempem od začátku roku 2009. Za celý loňský rok HDP eurozóny klesl o 0,5 procenta. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v prosinci zůstala na rekordním maximu 11,7 procenta.

Draghi zopakoval, že letos očekává příchod postupného oživení ekonomiky eurozóny, které by mělo začít ve druhém pololetí. Předpověděl, že inflace se v příštím roce bude nacházet „výrazně“ pod dvouprocentním cílem centrální banky. Ta díky tomu bude mít prostor pro další uvolňování měnové politiky, napsala agentura Reuters.


Čtěte také:

Asmussen: Nepodceňujme Kypr, může znovu stáhnout euro do vážných problémů

Davos hledal cestu z krize. Nenašel ji

Autor: čtk, vrb

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web