EBRD: Uprchlická krize už začíná ovlivňovat některé ekonomiky | E15.cz

EBRD: Uprchlická krize už začíná ovlivňovat některé ekonomiky

EBRD: Uprchlická krize už začíná ovlivňovat některé ekonomiky
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Na řadu rozvíjejících se ekonomik, ve kterých působí Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), začíná mít negativní dopad uprchlická krize. Vyplývá to podle agentury Reuters z nejnovějšího výhledu banky. Region EBRD tvoří rozvíjející se země ve střední, východní a jižní Evropě a dále v Asii a Severní Africe. Českou republiku výhled nezahrnuje, protože banka už Česko zařazuje mezi vyspělé ekonomiky.

Banka předpokládá, že hospodářský růst v celém jejím regionu letos zpomalí na pouhých 0,2 procenta z loňských 1,8 procenta. „Vyhlídky pro ekonomiky, kde EBRD investuje, zůstávají nerovnoměrné. Východnější země jsou pod tlakem kvůli ruské hospodářské recesi a nízkým cenám ropy a dalších komodit. Západnější země těží z oživení v eurozóně a z vlivu stimulačních opatření Evropské centrální banky,“ uvedla banka.

EBRD se ve své prognóze poprvé podrobněji zaměřila také na důsledky uprchlické krize. „Uprchlická krize, která se letos vystupňovala, ovlivňuje ekonomiku řady zemí,“ uvedla banka. „Tento masivní příliv uprchlíků v některých případech vytváří tlak na veřejné služby, vládní finance a trhy práce,“ dodala.

Banka upozornila, že například Turecko podle odhadů hostí více než dva miliony uprchlíků, zatímco v Jordánsku nyní uprchlíci tvoří téměř pětinu populace. EBRD u obou těchto zemí zhoršila odhad hospodářského růstu pro příští rok. Negativní hospodářské vlivy se očekávají rovněž v Řecku, Slovinsku, Makedonii a Maďarsku, jež leží na hlavních trasách uprchlíků.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!