ECB bude poprvé v historii bankám účtovat za uložení peněz

aktualizováno Evropská centrální banka (ECB) snížila základní úrokovou sazbu z 0,25 procenta na 0,15 procenta. Analytici očekávali, že ECB půjde až na 0,1 procenta.

sídlo ECB ve Frankfurtu
5.6.2014 15:19   |  

Takzvanou noční depozitní sazbu pak srazila až na mínus 0,1 procenta, bude tedy bankám účtovat za to, že si u ní přes noc „zaparkují“ peníze. Do záporu se tato sazba ECB dostala poprvé v historii a obdoby takovýto krok nemá ani u jiných centrálních bank. Svědčí o zoufalém boji ECB s rekordně nízkou inflací. Euro po oznámení škály opatření reagovalo na páru s dolarem oslabením až k hranici 1,35 dolaru za euro.

Draghi na tiskové konferenci po zasedání rady ECB uvedl, že sazby zůstanou na nových úrovních po delší dobu a že ECB plánuje program odkupu aktiv. Draghi také oznámil, že centrální banka plánuje další kolo nefinancujících půjček, takzvaných LTRO. Na začátku roku 2012 měly podobu tříletých půjček s úrokem jedno procento ročně. Banky ze zemí eurozóny si tehdy ve dvou fázích půjčily bilion eur. Většinu z toho následně uložily opět u ECB. Je otázkou, zda se jim stejná strategie vyplatí i nyní když za uložení peněz u ECB budou muset platit.

LTRO přede dvěma lety umně využila česko-slovenská J&T Banka, která ho mohla využít díky svému působí na Slovensku, které patři do eurozóny. Banka nakoupila slovenské vládní dluhopisy za přibližně 6,7 miliardy korun, které pak u ECB zastavila a půjčila od ECB za symbolické jedno procenta. O půl roku později levnou půjčku splatila a dluhopisy navíc s přibližně půl miliardovým ziskem prodala.

Draghi také uvedl, že ECB nově počítá s ekonomickým růstem eurozóny o jedno procenta v letošním roce, a o 1,7 procenta v roce 2016. ECB upravila také prognózu inflace. Pro letošní rok počítá s 0,7 namísto jednoho procenta. V roce 2015 čeká růst cen o 1,1 procenta, zatímco podle minulé prognózy to bylo 1,3 procenta. Očekávání na rok 2016 zůstává stejné, 1,5 procenta.


Čtěte také:

ECB je připravena zasypat kontinent čerstvými eury

Europoslanci schválili fond na záchranu bank a pojištění vkladů

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Olympijský výbor Rusko z Ria nevyloučil, rozhodovat budou svazy

Olympijský výbor Rusko z Ria nevyloučil, rozhodovat budou svazy

Mezinárodní olympijský výbor Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá na federacích… více

Mobilní web