ECB je připravena zasypat kontinent čerstvými eury

K masivnímu tisku nových peněz na podporu ekonomik eurozóny dosud nebylo blíž. Pokud vyhlídky pro růst cen dále oslabí a euro bude posilovat, je Evropská centrální banka připravena zasáhnout hned na několika frontách. V zásobníku banky je širší nákup aktiv, záporné úrokové sazby nebo další kolo levných úvěrů pro finanční sektor eurozóny.

Prezident ECB Mario Draghi
24.4.2014 17:47   |  

„ECB se zavazuje použít konvenčních i nekonvenčních nástrojů, jak se vypořádat s riziky plynoucími z dlouhodobě nízké inflace,“ uvedl tiskové konferenci guvernér ECB Mario Draghi.

Banka zvažuje rozšíření programu nákupu dluhopisů, snížení koridoru pro pohyb úrokových sazeb včetně případného zavedení záporných úroků z vkladů, ve hře je i další fáze LTRO, tedy dlouhodobého programu refinancování bank eurozóny.

V rámci programu nákupu aktiv je mimo jiné banka připravena cenné papíry kryté půjčkami (ABS), které stály u prvopočátku finanční krize. Výkup těchto papírů by bankám uvolnil více peněz na úvěry podnikům i domácnostem, a podpořil tak hospodářský růst.

Nízká inflace

Inflace v eurozóně byla v březnu o poznání níže, než ji ECB chtěla vidět. Zatímco bankéři z Frankfurtu cílili míru inflace na dvě procenta, ceny rostly o pouhé půlprocento. Ekonomové včetně Mezinárodního měnového fondu začali volat po tom, aby ECB dále uvolnila svou politiku, a to s odvoláním na americký vzor v podobě kvantitativního uvolňování.

ECB se tak vydává opačným směrem než centrální banky v Americe a Velké Británii. Oba regiony totiž hlásí o poznání intenzivnější hospodářské oživení než eurozóna, a banky tak avizují spíše postupné zpřísňování svých měnových politik.


Čtěte také:

Příslib ECB srazil výnosy z dluhopisů

Guvernéři křísí riziková aktiva, oživují haněný nástroj ABS

Europoslanci schválili fond na záchranu bank a pojištění vkladů

Inflace v eurozóně zůstává pod cílovou hodnotou, varovala šéfka MMF v Davosu

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web