ECB se připravuje na odchod Řecka z eurozóny

Zatímco Atény stále jednají s eurozónou o podmínkách nové finanční pomoci, Evropská centrální banka už chystá záložní plán. Podle týdeníku Spiegel se ECB připravuje na možné vystoupení Řecka z měnové unie.

Nová budova Evropské centrální banky
20.2.2015 14:42   |  

Bankéři ve Frankfurtu nad Mohanem nyní vymýšlejí, jak minimalizovat dopady možného návratu Atén k drachmě. Podle informací německého magazínu se plánovači zaměřují především na to, jak udržet pohromadě zbytek eurozóny a zabránit dominovému efektu, který by po řeckém rozhodnutí mohl následovat.

Navzdory všemu ujišťování o opaku nyní evropští státníci tlačí na Řecko, aby zavedlo kontrolu pohybu kapitálu. Podle údajů ECB totiž Řekové ze země v posledních dnech převádějí do zahraničí přes miliardu eur denně.

Řecku se odchod nevyplatí

Jak nedávno uvedl mezinárodní měnový fond, eurozóna může případný odchod Řecka zvládnout. Státy Evropské unie v uplynulých letech vybudovaly dostatečné bariery, které zabrání přeskočení krize z jedné země do druhé, míní fond.

Naopak pro Řecko by byl odchod z eurozóny podle MMF spojen s mnohem většími náklady, než kdyby Atény provedly reformy, které po nich požaduje eurozóna.

Draghi: O odchodu se nemluví

Šéf ECB Mario Draghi před několika dny odmítl spekulace o odchodu Řecka z eurozóny jako neopodstatněné. „Pochopte prosím, že bych tuto otázku raději vůbec nekomentoval. Jakékoli moje prohlášení by mohlo být politicky využito. Spekulovat o možném vystoupení z měnové unie nemá žádný smysl,“ reagoval Draghi na dotaz novinářů španělského deníku ABC.

Řecko ve čtvrtek oficiálně požádalo země eurozóny o šestiměsíční prodloužení finanční pomoci, která by mu poskytla čas na další jednání o řešení dluhové zátěže. Premiér Alexis Tsipras ale považuje stávající záchranný program za „mrtvý“ a požaduje výrazné zvýhodnění podmínek půjčky.


Čtěte také:

Řecko podalo žádost o prodloužení pomoci, chce změnu podmínek

Z řeckých bank zmizely za dva dny vklady ve výši miliardy eur

Petr Dufek: Řecko a evropský morální hazard

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber zaznamenal v prvním pololetí ztrátu asi 1,3 miliardy dolarů (31 miliard korun) a ve druhém čtvrtletí jeho ztrátovost… více

Mobilní web