ECB zvažuje další podporu růstu, připouští nákup státních dluhopisů | E15.cz

ECB zvažuje další podporu růstu, připouští nákup státních dluhopisů

ECB zvažuje další podporu růstu, připouští nákup státních dluhopisů
sídlo ECB ve Frankfurtu
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK, bru

Nedávno přijatá opatření Evropské centrální banky (ECB) na podporu ekonomiky eurozóny se už začínají pozitivně projevovat, banka je ale připravena dělat více. Kdyby se nepodařilo obnovit růst inflace směrem k žádoucí úrovni a nastartovat ekonomiku, mohla by přikročit mimo jiné i k nákupům státních dluhopisů, řekl šéf ECB Mario Draghi poslancům Evropského parlamentu.

„Pozorujeme první signály, že naše opatření na podporu úvěrové aktivity přinášejí hmatatelný užitek,“ řekl Draghi a dodal, že je potřeba dát jim více času. Šéf ECB konstatoval, že ekonomická dynamika eurozóny letos zeslábla, avšak kroky ECB a reformy v členských zemích by měly vést příští rok a v roce 2016 k mírnému oživení.

Rada ECB je podle Draghiho jednomyslně odhodlána použít další nekonvenční nástroje na podporu ekonomiky, které budou v rámci jejího mandátu. „Další nekonvenční opatření mohou zahrnovat nákupy různých aktiv,a jedním z nich jsou i státní dluhopisy,“ řekl Draghi. O možnosti nakupovat další typy aktiv včetně státních dluhopisů mluvil dnes i člen řídícího výboru ECB Yves Mersch.

ECB nakupovala za dluhové krize eurozóny dluhopisy ohrožených zemí. Takové kroky ale vyvolaly spory a narazily na odpor německých členů banky.

ECB v září snížila úrokové sazby na nová rekordní minima a nabídla komerčním bankám levné čtyřleté půjčky. Oznámila také program nákupů krytých dluhopisů a cenných papírů ABS tvořených bankovními úvěry. Chce tím podpořit oživení stagnující ekonomiky eurozóny a odvrátit riziko deflace. Pomocí nákupů cenných papírů ECB uvolňuje nové peníze bankám, které je budou moci použít na úvěry.

Růst se zastavil

Eurozóna se loni vymanila z nejdelší hospodářské recese, která trvala rok a půl. Letos se však hospodářský růst v zemích eura takřka zastavil, což vyvolalo obavy z návratu recese. Meziroční míra inflace v eurozóně se už déle než rok drží pod jedním procentem, tedy v oblasti, kterou Draghi označuje za „nebezpečnou zónu“.

Západoevropské akcie se v reakci na Draghiho slova vymanily ze ztrát, které utrpěly kvůli poklesu japonské ekonomiky, a uzavřely solidním růstem. Evropský index FTSEurofirst 300 v závěru stoupl o 0,5 procenta na 1352,01 bodu. Obchodování přitom začal poklesem o 0,7 procenta na minimum od 5. listopadu.

Akciový index FTSEurofirst 300

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!