ECB zvažuje další podporu růstu, připouští nákup státních dluhopisů

Nedávno přijatá opatření Evropské centrální banky (ECB) na podporu ekonomiky eurozóny se už začínají pozitivně projevovat, banka je ale připravena dělat více. Kdyby se nepodařilo obnovit růst inflace směrem k žádoucí úrovni a nastartovat ekonomiku, mohla by přikročit mimo jiné i k nákupům státních dluhopisů, řekl šéf ECB Mario Draghi poslancům Evropského parlamentu.

sídlo ECB ve Frankfurtu
17.11.2014 20:27   |  

„Pozorujeme první signály, že naše opatření na podporu úvěrové aktivity přinášejí hmatatelný užitek,“ řekl Draghi a dodal, že je potřeba dát jim více času. Šéf ECB konstatoval, že ekonomická dynamika eurozóny letos zeslábla, avšak kroky ECB a reformy v členských zemích by měly vést příští rok a v roce 2016 k mírnému oživení.

Rada ECB je podle Draghiho jednomyslně odhodlána použít další nekonvenční nástroje na podporu ekonomiky, které budou v rámci jejího mandátu. „Další nekonvenční opatření mohou zahrnovat nákupy různých aktiv,a jedním z nich jsou i státní dluhopisy,“ řekl Draghi. O možnosti nakupovat další typy aktiv včetně státních dluhopisů mluvil dnes i člen řídícího výboru ECB Yves Mersch.

ECB nakupovala za dluhové krize eurozóny dluhopisy ohrožených zemí. Takové kroky ale vyvolaly spory a narazily na odpor německých členů banky.

ECB v září snížila úrokové sazby na nová rekordní minima a nabídla komerčním bankám levné čtyřleté půjčky. Oznámila také program nákupů krytých dluhopisů a cenných papírů ABS tvořených bankovními úvěry. Chce tím podpořit oživení stagnující ekonomiky eurozóny a odvrátit riziko deflace. Pomocí nákupů cenných papírů ECB uvolňuje nové peníze bankám, které je budou moci použít na úvěry.

Růst se zastavil

Eurozóna se loni vymanila z nejdelší hospodářské recese, která trvala rok a půl. Letos se však hospodářský růst v zemích eura takřka zastavil, což vyvolalo obavy z návratu recese. Meziroční míra inflace v eurozóně se už déle než rok drží pod jedním procentem, tedy v oblasti, kterou Draghi označuje za „nebezpečnou zónu“.

Západoevropské akcie se v reakci na Draghiho slova vymanily ze ztrát, které utrpěly kvůli poklesu japonské ekonomiky, a uzavřely solidním růstem. Evropský index FTSEurofirst 300 v závěru stoupl o 0,5 procenta na 1352,01 bodu. Obchodování přitom začal poklesem o 0,7 procenta na minimum od 5. listopadu.

Akciový index FTSEurofirst 300


Čtěte také:

Eurozóna zdvojnásobila růst na dvě desetiny procenta, Řecko je venku z recese

Vlády přestanou zachraňovat banky, ty podle kritiků odpoví dělením

Eurozóna šlape vodu a svět se jí rychle vzdaluje

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web