Egypt podepsal investiční smlouvy za 36 miliard dolarů | E15.cz

Egypt podepsal investiční smlouvy za 36 miliard dolarů

Egypt podepsal investiční smlouvy za 36 miliard dolarů
egyptský prezident Sísí na závěru investiční konference s pořadateli akce
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Egypt podepsal na víkendové mezinárodní investiční konferenci smlouvy v předběžném objemu asi 36 miliard dolarů (937 miliard korun). Uvedl to premiér Ibráhím Mahláb. Egyptští činitelé se v letovisku Šarm aš-Šajch snažili přesvědčit investory, že Egypt je stabilní zemí pro investice, a přilákat tak nové peníze, které země potřebuje k oživení ekonomiky.

Vláda podle agentury Reuters předpokládala, že se jí podaří na třídenním summitu získat příslib investic ve výši 15 až 20 miliard dolarů. Získaná částka tak výrazně převyšuje odhady.

O velkých projektech již v sobotu informovaly například firmy Siemens, Eni, BP, BG anebo General Electric. Už v pátek pak Saúdská Arábie, Kuvajt a Spojené arabské emiráty slíbily poskytnout Egyptu 12 miliard dolarů na stabilizaci ekonomiky.

Egypt rovněž podepsal čtyři předběžné dohody s arabskými developery v hodnotě 12,7 miliardy dolarů, které se týkají bytových i komerčních projektů. Egypt je nejlidnatější zemí arabského světa a má nedostatečné možnosti bydlení. Růst populace je tam rychlejší, než jakým tempem se daří stavět nové, dosažitelné bydlení.

Egyptská vláda chce v letošním fiskálním roce zdvojnásobit zahraniční investice na osm miliard dolarů. Důvěrou v Egypt ale stále otřásají islamistické vzpoury na Sinaji a také časté militantní útoky, které jsou po celé zemi.

Indové staví nové město na řece Krišna a nešetří při tom

Kazachstán: Zjevení uprostřed stepi

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!