EIB: Evropa má investiční deficity v infrastruktuře i školství

Evropská unie musí investovat do infrastruktury a školství každoročně navíc přes 200 miliard eur (5,5 bilionu korun). Uvedl to šéf Evropské investiční banky (EIB) Werner Hoyer.

 Sídlo EIB
28.5.2015 17:29   |  

„U digitální infrastruktury v Evropě dosahuje investiční deficit až 55 miliard eur ročně,“ řekl Hoyer podle agentury Reuters, která dostala výtah z jeho rozhovoru před vydáním nového čísla. Dalších 50 miliard eur je zapotřebí každý rok investovat do dopravní infrastruktury a 100 miliard eur by mělo přicházet do školství. Podle Hoyera je tento investiční deficit možné pokrýt pouze mobilizováním soukromého kapitálu.

EIB je odpovědná za realizaci investičního plánu Evropské komise pod vedením Jeana-Claudea Junckera z loňského prosince. Ten předpokládá investice přes 300 miliard eur, což by mělo podpořit ekonomiku EU bez zvýšení veřejného dluhu.

Sázka na pákový efekt

Páteří Junckerova plánu na oživení evropské ekonomiky je nový Evropský fond strategických investic (EFSI). Tvořit jej má celkem 21 miliard eur, z toho pět miliard z peněz EIB a 16 miliard ve formě záruk evropského rozpočtu. Peníze z fondu by měly v příštích třech letech „pákovým efektem“ přitáhnout soukromé a veřejné investice celkem za 315 miliard eur, což má zvýšit růst a zaměstnanost.

EIB vlastní členské země EU. Mezi její hlavní obchodní aktivity patří poskytování dlouhodobých investičních úvěrů zejména na rozvoj infrastruktury. Zdroje si půjčuje na kapitálových trzích.


Čtěte také:

Na Juckerův balíček dosáhnou hlavně firmy, role států je omezená

Babiš: Nepředpokládám, že by Česko přispělo do fondu EFSI

Evropská komise představila návrh na vznik fondu strategických investic

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web