Ekonomika eurozóny ve čtvrtletí zrychlila, rostla o 0,6 procenta

Ekonomika eurozóny v letošním prvním čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,6 procenta. Její růst tak zrychlil z 0,4 procenta v závěru loňského roku, oznámil statistický úřad Eurostat. Zpřesnil tak svůj odhad z poloviny května, podle něhož růst ekonomiky v prvním čtvrtletí činil 0,5 procenta.

 Symbol eura před Evropskou centrální bankou ve Frankfurtu
7.6.2016 15:32   |  

Eurostat zlepšil rovněž údaj o růstu v loňském čtvrtém čtvrtletí, jehož tempo dříve odhadoval pouze na 0,3 procenta.

Analytik Howard Archer ze společnosti IHS Global Insight nicméně upozornil, že ekonomika eurozóny stále čelí různým problémům a nejistotám. Hospodářské výhlídky podle něj podkopávají například hrozby teroristických útoků a možný odchod Británie z Evropské unie.

Hospodářský růst se v letošním prvním čtvrtletí vrátil na úroveň ze stejného období loňského roku. Rychlejším tempem rostla ekonomika eurozóny naposledy začátkem roku 2011, kdy hospodářský růst dosáhl 0,9 procenta, upozornil server BBC.

V meziročním srovnání ekonomika eurozóny v letošním prvním čtvrtletí vzrostla o 1,7 procenta, což je stejné tempo jako v loňském čtvrtém čtvrtletí. Hospodářský růst podpořily výdaje domácností a investice v soukromém sektoru.

Eurostat dnes rovněž uvedl, že v celé Evropské unii zůstal čtvrtletní růst na 0,5 procenta. Meziroční růst v EU však v prvním čtvrtletí zpomalil na 1,8 procenta ze dvou procent ve čtvrtém kvartálu.


Čtěte také:

Brusel: Česko stále neplní podmínky pro přijetí eura

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web