Erste hrozí snížením investic v Maďarsku

12.10.2010 8:06   |  

Jedna z největších bankovních skupin v regionu střední a východní Evropy – Erste Group – varovala Maďarsko, že pokud bude trvat na své bankovní dani, banky rakouské skupiny přestanou v Maďarsku investovat.

Jako první informaci přinesl britský deník Financial Times. Šéf skupiny Andreas Treichl uvedl, že si těžko umí představit situaci, za které by se banka z trhu, který označuje za jeden ze svých klíčových, stáhla. „Máme způsoby, jak jim ukázat, že si s námi nemohou dělat, co se jim zlíbí. Máme další země, kde můžeme investovat více,“ řekl Treichl britskému listu.

Problém maďarské bankovní daně odráží obavy bankéřů po celém světě, především mezi britskými finančními institucemi, že bankovní daně tlačí banky do kouta v době, kdy po nich regulátoři požadují, aby držely více hotovosti, a politici je tlačí k tomu, aby zase více půjčovaly, a rozproudily tak skomírající ekonomiku. Bankéři si oprávněně stěžují, všechny tyto požadavky jsou ve vzájemném konfliktu.

Své verze zdanění bank již představily další země, včetně Velké Británie, Německa, Francie či Jižní Koreje. Stále se o ní debatuje v Rakousku – domovině Erste Group.

Ale maďarská daň, která má z bank vysát 200 miliard forintů (17 miliard korun), což představuje 0,7 procenta maďarského HDP, je asi největším extrémem. Analytici bankovní skupiny Citigroup předpokládají, že Erste bude v Maďarsku muset na dani odvést 44 milionů eur, což je 75 procent jejího čistého příjmu v této zemi za loňský rok. Daň, která má platit již pro letošní rok a pravděpodobně bude obnovena i v roce 2011 a 2012, je čtyřikrát vyšší než podobné zdanění bank a jejich aktivit kdekoliv na světě.

Spojené státy plánovaly podobnou daní získat 90 miliard dolarů během deseti let. Od plánů nakonec ustoupily, aby se prezidentu Obamovi povedlo nechat reformu bankovnictví schválit americkým Kongresem.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Indický premiér Nárendra Módí obvinil v sobotu sousední Pákistán z vývozu terorismu a slíbil, že povede ve světě kampaň za jeho izolaci. Módí ve vystoupení na setkání s… více

Mobilní web