EU má záložní plán, kdyby řecký záchranný balík neprošel | E15.cz

EU má záložní plán, kdyby řecký záchranný balík neprošel

EU má záložní plán, kdyby řecký záchranný balík neprošel
Evropská unie, Brusel.
• 
ZDROJ: Jan Sedlák

ČTK

Evropská komise již přijala opatření, která mají Řecku zajistit dalších 6,04 miliardy eur (163,2 miliardy Kč) v překlenovacím úvěru v případě, že plánovaný třetí záchranný program pro tuto zemi nebude včas připraven. Stojí to v unijním dokumentu, k němuž se dostala agentura Reuters.

Z této částky by zhruba 4,4 miliardy eur mělo být použito na splátky dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) a Evropské centrální bance (ECB).

Řecký parlament schválil dohodu o třetím záchranném programu, který země dojednala se zahraničními věřiteli. O dohodě mají odpoledne na mimořádné schůzce jednat ministři financí eurozóny.

Řecký parlament schválil nový záchranný balík, Varufakis hlasoval proti

Atény možnost překlenovacího úvěru letos v létě už jednou využily. V červenci získaly krátkodobý překlenovací úvěr 7,16 miliardy eur z celounijního Evropského finančního stabilizačního mechanismu (EFSM), jehož ručiteli jsou všechny členské země, tedy včetně České republiky. Řecko tak mohlo uhradit dřívější splátky ECB a MMF. Příští týden ve čtvrtek musí Řecko zaplatit ECB dlužnou splátku ve výši 3,2 miliardy eur.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!