Euro a akcie padaly z obav o Řecko | E15.cz

Euro a akcie padaly z obav o Řecko

Euro a akcie padaly z obav o Řecko
Makléř na burze
• 
ZDROJ: čtk

Zdeněk Pečený

Světové akciové trhy vstoupily do nového týdne velmi negativně. Značně oslabovalo také euro, které se dostalo na úroveň z loňského prosince. Na vině jsou rostoucí obavy, že Řecko, které je stále bez funkční vládní koalice, vystoupí z eurozóny.

Centrální bankéři zemí, kde se platí eurem, poprvé veřejně hovořili o nákladech na řecké opuštění evropské monetární unie. Komentáře členů Rady guvernérů ECB tak ukazují, že možnost fragmentace eurozóny začínají evropští politici brát velmi vážně.

Čtěte také:

Obava z chaosu srazila euro

Krugman: Euro může skončit během pár měsíců

Reakce finančních trhů na sebe nenechala dlouho čekat. Všechna riziková aktiva, která těží z růstu světové ekonomiky, včera oslabovala. Nepomohlo jim ani to, že čínská centrální banka dále uvolnila monetární politiku, přesněji s účinností od 17. května snížila povinné minimální rezervy, které u ní musejí obchodní banky držet. Chce tak finační domy přimět k úvěrování. Index šanghajské burzy přesto odepsal šest desetin procenta.

Ještě hůře si vedly evropské akciové trhy. Nejhůře se napříč Evropou dařilo bankovním titulům, které v průměru odepsaly tři procenta. Britská HSBC oslabovala o více než dvě procenta, rakouská Erste ztrácela 3,5 procenta, francouzská Société Générale 3,5 procenta a francouzská pojišťovací skupina Natixis 4,5 procenta.

Desetileté americké dluhopisy nesou výnos 1,78 procenta a výnos německých obligací se stejnou splatností klesl pod 1,5 procenta. Společná evropská měna se propadla na hodnotu 1,283 dolaru za euro, a dostává se tak na úrovně, kde byla loni v prosinci před prvním kolem levných půjček LTRO Evropské centrální banky.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!