Eurozóna je podruhé od roku 2009 v recesi | E15.cz

Eurozóna je podruhé od roku 2009 v recesi

Eurozóna je podruhé od roku 2009 v recesi
ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

bru

Dluhová krize opět zatáhla eurozónu ve třetím čtvrtletí do recese. Hospodářství pokleslo o 0,1 procenta po propadech o 0,2 procenta v minulých dvou čtvrtletích. Nepomohl ani mírný růst Francie a Německa.

Vedoucí ekonomiky evropské měnové unie dokázaly shodně vygenerovat růst 0,2 procenta. To ale nedokázaly vyvážit obzvláště razantní zpomalení v případě Nizozemska, Španělska, Itálie či Rakouska.

Blízká renesance evropské ekonomiky přitom není na pořadu dne. „Toto bylo poslední dobré číslo z Německa na dlouhou dobu,“ uvedl pro agenturu Reuters hlavní ekonom Commerzbank Jörg Krämer. Většina analytiků předpokládá, že v posledním čtvrtletí letošního roku klesne i ekonomika našich západních sousedů. Německo bude zřejmě následovat i Francie.

Evropská komise předpokládá, že hospodářství celé eurozóna letos poklesne o 0,4 procenta a příští rok posílí o 0,1 procenta. Komise tvrdí, že ekonomiky zemí eurozóny budou příští rok nohem zdravější než v roce 2009.

Vývoj HDP zemí eurozóny:

Vývoj HDP zemí eurozónyVývoj HDP zemí eurozónyAutor: Eurostat
Zdroj: Eurostat

Někteří ekonomové se domnívají, že eurozóna si za druhou recesi může sama. „Je to výsledkem přehnaných úsporných opatření v jižních zemích a neochoty severu dělat cokoli jiného,“ uvedl Paul De Grauwe z London School of Economics. Z jeho pohledem evidentně souhlasí obyvatelé eurozóny, kteří ve středu vyšli v několika zemích do ulic.

Navzdory předpovědím se italská ekonomika propadla o dvě procenta, španělská o 0,3 procenta. Nozozemské hospodářství se propadlo vůbec nejvíce ze všech zemí eurozóny, a to o 1,1 procenta. Rakouská ekonomika oslabila o 0,1 procenta.

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!