Eurozóna je podruhé od roku 2009 v recesi

Dluhová krize opět zatáhla eurozónu ve třetím čtvrtletí do recese. Hospodářství pokleslo o 0,1 procenta po propadech o 0,2 procenta v minulých dvou čtvrtletích. Nepomohl ani mírný růst Francie a Německa.

 ilustrační foto
15.11.2012 13:50   |  

Vedoucí ekonomiky evropské měnové unie dokázaly shodně vygenerovat růst 0,2 procenta. To ale nedokázaly vyvážit obzvláště razantní zpomalení v případě Nizozemska, Španělska, Itálie či Rakouska.

Blízká renesance evropské ekonomiky přitom není na pořadu dne. „Toto bylo poslední dobré číslo z Německa na dlouhou dobu,“ uvedl pro agenturu Reuters hlavní ekonom Commerzbank Jörg Krämer. Většina analytiků předpokládá, že v posledním čtvrtletí letošního roku klesne i ekonomika našich západních sousedů. Německo bude zřejmě následovat i Francie.

Evropská komise předpokládá, že hospodářství celé eurozóna letos poklesne o 0,4 procenta a příští rok posílí o 0,1 procenta. Komise tvrdí, že ekonomiky zemí eurozóny budou příští rok nohem zdravější než v roce 2009.

Vývoj HDP zemí eurozóny:

Zdroj: Eurostat

Někteří ekonomové se domnívají, že eurozóna si za druhou recesi může sama. „Je to výsledkem přehnaných úsporných opatření v jižních zemích a neochoty severu dělat cokoli jiného,“ uvedl Paul De Grauwe z London School of Economics. Z jeho pohledem evidentně souhlasí obyvatelé eurozóny, kteří ve středu vyšli v několika zemích do ulic.

Navzdory předpovědím se italská ekonomika propadla o dvě procenta, španělská o 0,3 procenta. Nozozemské hospodářství se propadlo vůbec nejvíce ze všech zemí eurozóny, a to o 1,1 procenta. Rakouská ekonomika oslabila o 0,1 procenta.


Čtěte také:

Česko je už rok v recesi, HDP opět klesl

Nový premiant? Estonská ekonomika překvapivě zrychlila růst na 3,4 procenta

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Čeští advokáti pomohli koupit výrobce kávovarů za 28 miliard korun

Čeští advokáti pomohli koupit výrobce kávovarů za 28 miliard korun

Pražský tým advokátní kanceláře Schoenherr v čele s Vladimírem Čížkem se podílel na právě uzavřené obří transakci v oblasti výroby kuchyňských zařízení. Francouzský výrobce… více

Komerční prezentace
Mobilní web