Eurozóna musí posílit, aby vydržela krach člena, žádá Bundesbank | E15.cz

Eurozóna musí posílit, aby vydržela krach člena, žádá Bundesbank

Eurozóna musí posílit, aby vydržela krach člena, žádá Bundesbank
Bundesbank
• 
ZDROJ: CC: (CC BY-SA 2.0)/ blu-news.org/flickr.com

ČTK

Eurozóna by měla podniknout kroky, které zajistí, že měnová unie vydrží platební neschopnost některé ze svých členských zemí. Uvedla to německá centrální banka Deutsche Bundesbank. V eurozóně se nyní zaměřuje pozornost na Řecko, jemuž hrozí vyhlášení bankrotu, pokud nová řecká levicová vláda nepřesvědčí svými kroky eurozónu, aby jí v nejbližších týdnech uvolnila další finanční pomoc.

„Finanční a dluhová krize… ještě není překonána,“ uvedla Spolková banka a zdůraznila že primární zodpovědnost za své dluhy musí mít jednotlivé státy a investoři. „Měnová unie by měla být schopna vydržet extrémní případ pádu některého členského státu do insolvence,“ dodala.

Banka rovněž v pravidelné měsíční zprávě předpověděla německé ekonomice ve druhém čtvrtletí pokračující zlepšování hospodářské situace, kterou podpoří domácí i zahraniční poptávka. „Německá ekonomika po překvapivě silném růstu na konci roku 2014 výrazně sílila i v prvním čtvrtletí. Známky pokračujícího energického vzestupu jsou patrné i pro druhé čtvrtletí,“ uvedla banka.

Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí zrychlila meziroční růst na 1,6 procenta z tempa 1,2 procenta v předchozích třech měsících. Za celý rok ekonomika expandovala o 1,6 procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!