Eurozóna skrývá poklad. Lidé stále drží ve starých měnách přes 400 miliard | E15.cz

Eurozóna skrývá poklad. Lidé stále drží ve starých měnách přes 400 miliard

ČTK

Více než 15 miliard eur (405,4 miliardy korun) v bankovkách a mincích starých měn členských zemí eurozóny nebylo stále vyměněno za eura. To odpovídá zhruba ročnímu dovozu do Lotyšska, jedné z členských zemí eurozóny. Téměř polovinou se na této částce podílejí Němci, známí milovníci hotovosti, přestože mají více než desetiletý náskok před novějšími členskými zeměmi, jako Litva a Lotyšsko.

Zhruba třetina z celkové částky je nyní bezcenná. Mince bývalé měny již nemění 12 národních centrálních bank a lhůta pro výměnu bankovek již skončila ve Francii, Itálii, Finsku a Řecku. Němci mají štěstí, že nemusejí pospíchat, protože německá centrální banka Bundesbank nestanovila konečný termín pro výměnu německých marek a mění neomezené částky.

Naopak portugalská centrální banka zastavila výměnu mincí za eura na konci téhož roku, ve kterém zavedla euro, a zhruba 48 procent hodnoty místní měny escudos, která zůstala v oběhu, tak již nelze vyměnit.

Podívejte se, jak se vyrábí nová padesátieurovka:

720p 480p 360p 240p
Jak se dělá nová padesátieurovka

Lhůty pro výměnu hotovosti také rozzlobily některé obyvatele eurozóny, kteří si svůj majetek nestihli vyměnit. Italská centrální banka dostala loni nařízeno aby vykoupila liry v hodnotě 2,5 milionu eur poté, co si veřejnost stěžovala u ústavního soudu, že centrální banka v roce 2011 nečekaně zkrátila lhůtu pro výměnu měny o tři měsíce.

Euro je oficiálním platidlem v 19 členských zemích Evropské unie. Zatím poslední zemí, která zavedla euro, byla Litva v roce 2015. Česká republika termín pro přijetí eura zatím nestanovila. Oficiální měnou je euro také v Monaku, San Marinu, Vatikánu, Andoře, Černé Hoře a Kosovu.

Do oběhu jde nová padesátieurová bankovka

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!