Evropská banka pro rozvoj investuje v Řecku až 500 milionů eur

Řecko dnes podepsalo s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD) dohodu o investicích v hodnotě až 500 milionů eur (13,7 miliardy korun). Peníze od EBRD by měly této hluboce zadlužené jihoevropské zemi pomoci, aby se hospodářsky zotavila z vleklé krize, oznámilo řecké ministerstvo financí.

 Sídlo EBRD v Londýně
14.5.2015 16:13   |  

Obě strany oficiálně podepsaly pětiletou dohodu na výročním zasedání EBRD v hlavní městě Gruzie. Akcionáři banky, která od počátku 90. let pomáhá bývalým komunistickým zemím v transformaci na tržní ekonomiku a v posledních letech svůj záběr rozšiřuje, dohodu schválili už v březnu.

Peníze od EBRD by měly rozšířit možnosti financování řeckých podniků, zejména malých a středních firem, které ekonomická krize v Řecku zasáhla nejvíce.


Čtěte také: Řecko bez peněz. Dluh vůči MMF prý uhradilo z rezerv, které má u fondu


EBRD rozšiřuje své aktivity

Rozhodnutí banky půjčovat Řecku bylo přijato po letech debat o tom, zda by tato instituce měla rozšířit své aktivity natolik, že by pomáhala i relativně vyspělým zemím měnové unie. Atény již loni požádaly, aby je EBRD zařadila mezi země, ve kterých působí, proces rozhodování však zbrzdila nejistota spojená s lednovými parlamentními volbami v Řecku.

Šéf EBRD Suma Chakrabarti uvedl, že první řecké projekty by měly být připraveny v nejbližších měsících. Podle agentury Reuters ale připustil, že nynější riziková situace země, která se snaží dojednat s mezinárodními věřiteli dohodu o uvolnění zadržovaných úvěrů, aby nemusela vyhlásit bankrot, by mohla realizaci dohody zkomplikovat.

Řecko opět v recesi
Řecká ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla zpět do recese, v níž se před loňským dočasným oživením nacházela šest let. Hrubý domácí produkt Řecka se proti předešlému čtvrtletí snížil o 0,2 procenta, když v předešlých třech měsících klesl o 0,4 procenta.
Zpět na sestupnou dráhu po nadějném vývoji loňského roku vyslaly hluboce zadluženou zemi nové politické otřesy, předčasné volby a protahovaná jednání nové vlády s věřiteli. Tento vývoj podkopal důvěru podnikatelů a spotřebitelů v ekonomiku, řekl agentuře Reuters Nikos Magginas, který působí jako hlavní ekonom v National Bank of Greece.

Čtěte také:

Varufakis chce odložit splatnost řeckých bondů do „vzdálené budoucnosti“

Snížení výdajů pomohlo řeckému rozpočtu. Ten skončil překvapivě v přebytku

Řecko spadlo zpět do recese, Kypr naopak po letech roste

Rusko pozvalo Řecko do nové rozvojové banky BRICS

Řecko zaslalo věřitelům seznam reforem. Počítá s růstem ekonomiky

Tsipras: Řecko již věřitelům ustupovat nehodlá. Udělalo vše, co mohlo

Řecko spočítalo reparace. Němci prý dluží 279 miliard eur

Autor: pav, čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web