Evropská komise navrhne v létě speciální daň pro banky

7.10.2010 14:46   |  

Evropská komise navrhne příští rok v létě zavedení bankovní daně, která má pokrýt náklady na případnou záchranu krachujících finančních ústavů v Evropské unii. Komise o tom dnes informovala novináře. Nezmínila se při tom o výjimce pro ČR, která bankovní daň nechce. Brusel nevylučuje ani zavedení daně z finančních transakcí, podle ní je ovšem výhodnější daň z finančních aktivit, jinak také nazývaná jako bankovní poplatek.

„Pro zdanění finančního sektoru existují dobré důvody i způsoby, jak toho dosáhnout. Jsem přesvědčen, že koncepce, s níž dnes komise přichází, je správná a pomůže zajistit, aby finanční sektor spravedlivým způsobem přispíval na řešení nejnaléhavějších úkolů, s nimiž se EU i celý svět musí vypořádat,“ řekl novinářům eurokomisař pro daně, celní unii, audit a boj s podvody Algirdas Šemeta.

Komise očekává, že zavedení speciální daně, která by se odvíjela od zisků finančních ústavů, by ročně mohlo vynést zhruba 25 miliard eur, tedy více než 600 miliard korun. Banky by přitom měly zaplatit zhruba pět procent ze svých zisků. Přestože Česko podobné kroky odmítá a vyjednalo si v červnu na unijním summitu výjimku, která jej od daně má osvobodit, komise nic takového nezmiňuje. Naopak zdůrazňuje nutnost daň zavést v celé evropské sedmadvacítce.

Není vyloučené, že Brusel připraví i variantu zavedení kontroverzní daně z finančních transakcí, kterou v současnosti v EU vehementně prosazuje Německo, ale většina států ji jednoznačně odmítá. Prakticky jediným státem, který podobné zdanění v minulosti vyzkoušel, je Švédsko. Jeho vláda ovšem daň po čase zrušila, protože vedla jen k odlivu investorů, což by podle ekonomů mohlo hrozit i v celé unii.

To si podle svého dnešního vyjádření uvědomuje i Evropská komise. „Daň z finančních transakcí může být zvažována jen na úrovni celé EU. Musíme ale brát na vědomí, že finanční průmysl je globálně a mezinárodně propojený. Finanční aktivity jsou soustředěny v několika málo finančních centrech uvnitř i mimo unie a navzájem spolu soupeří,“ uvedla komise.

Výnosy daně z finančních transakcí by byly vyšší než v případě daně z finančních aktivit. Podle Evropské komise by ročně vynesla zhruba 60 miliard eur, tedy téměř 1,5 bilionu korun, v případě, že by daň činila zhruba 0,1 procenta z finančních transakce.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce vybudovat druhý plot podél své hranice se Srbskem. Podle oznámil to maďarský premiér Viktor Orbán. Předpokládá, že druhá bariéra pomůže posílit obranu před možným… více

Mobilní web