Evropské banky odepíší až 3,5 bilionu eur

Pokud se politikům nepodaří vyřešit problémy eurozóny, evropské banky příští rok odepíší ze svých aktiv až 3,5 bilionu eur. Tak zní nejčernější scénář, před kterým ve své čerstvé prognóze varoval Mezinárodní měnový fond (MMF). Situace v Evropě se podle všeho stále zhoršuje, protože ve své předchozí zprávě z letošního dubna MMF „strašil“ zmenšením bank o tři biliony eur, což je o 18 procent méně než nyní.

 peníze
11.10.2012 10:09   |  

Hlavním problémem eurozóny je podle MMF odliv kapitálu ze slabších zemí periferie do ekonomicky silných států. Pokud bude tento trend pokračovat, sníží se ekonomická výkonnost periferních zemí a utrpí tím celá Evropa. Zdejší banky by takto mohly přijít o uvedených až 3,5 bilionu eur (MMF celkem mluví o 58 bankách). Pokud politici splní, co si předsevzali, evropské banky dle prognózy přesto přijdou o 2,2 bilionu eur.

Takové „odepsání“ v praxi znamená, že se banky jako například UniCredit nebo Deutsche Bank začnou zbavovat rizikových aktiv a omezí půjčování. Proces zvaný „deleveraging“ už u evropských bank probíhá.

Podle odhadů MMF už sledovaný vzorek bank letos „oddlužil“ celkem 600 miliard eur. Nejvíce tak činily britské banky, které se zbavily vedlejších aktivit, dále francouzské banky, které snižovaly aktiva vedená v dolarech, a holandské banky, jež prodaly pobočky v Americe.


Čtěte také:

Záchranný fond ESM startuje, bude moci půjčit 500 miliard eur

MMF snížil výhled globálního růstu, pohoršilo i Česko

Hlavní ekonom MMF: Svět se vymaní z dopadů krize až za deset let


MMF doporučuje Evropě zprovoznění bankovní a rozpočtové unie. Také by měla začít používat stabilizační mechanismus neboli ESM. Evropská centrální banka by zase měla nalít peníze do španělských bank. Oba programy „musejí být trhy vnímány jako skutečné, ne virtuální,“ řekl šéf MMF pro měnové a kapitálové trhy Jose Vinals agentuře Bloomberg.

Autor: Petr Horký

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web