Experti kritizují krátkodobost americké dohody, očekávají další rozbroje

Američtí republikáni uznali prohru v tvrdém boji, který v posledních dnech vedli proti zdravotnické reformě prezidenta Baracka Obamy. Dohoda s demokraty o obnovení chodu vládních úřadů a odvrácení finančního kolapsu USA jim téměř nic nepřinesla. Příliš nadšení z ní ale nejsou ani experti, kteří očekávají další rozbroje za pár měsíců.

Lincolnův památník
18.10.2013 8:42   |  

Krátkodobosti opatření si je vědom i Obama. „Doufám, že příště to nebude za pět minut dvanáct,“ poznamenal. Úmluva umožnila hned včera otevřít národní parky, muzea a spustit další služby, které od počátku října nefungovaly. Do práce se tak vrátily stovky tisíc státních zaměstnanců, kteří navíc za nucenou dovolenou dostanou zaplaceno.

Ratingová agentura Standard & Poor’s odhadla, že částečná odstávka stála americkou ekonomiku 24 miliard dolarů. Do škod se započítává například neprodané zboží ležící v kontejnerech v přístavech, ušlý zisk prodejců občerstvení ve státních zařízeních i možné výnosy ze zrušených výletů. Politici však dokázali zabránit většímu riziku, vláda si může až do 7. února nadále půjčovat peníze.

Jenže stále větší neschopnost stran dosáhnout kompromisu podle expertů nevěští pro ekonomiku příliš dobrého. „Americké hospodářství se vyhnulo kulce, ale úleva bude krátká,“ poznamenal Paul Edelstein z IHS Global Insight. Byznysmeni se proto podle expertů nebudou hrnout do investic a domácnosti se raději budou držet zkrátka během nákupní sezony.

Hlavní body dohody
» pozastavení platnosti dluhového stropu do 7. února
» schválení financování vládních úřadů do 15. ledna, státní zaměstnanci se už včera mohli vrátit do práce
» zpětné přiznání mzdy za dny, kdy byli státní zaměstnanci na nucené dovolené » vytvoření smíšeného panelu, který má do půlky prosince přijít s návrhy na snížení rozpočtového deficitu
» mírné zpřísnění podmínek k poskytnutí státní podpory pro získání zdravotního pojištění

Dohoda navíc nevyřešila zásadní problémy, které rozdělují politické rivaly. Kromě reformy „Obamacare“ jde o otázky rozpočtového deficitu a daní. Alespoň naději na pokrok ale přináší vytvoření speciální smíšené komise zákonodárců, jejíž náplní bude se těmito záležitostmi zabývat.

Vzhledem k tomu, že hlavním poraženým jsou konzervativní republikáni z hnutí Tea Party, dá se očekávat, že propříště ještě vystupňují tlak. „Boj za svobodu je vždycky správný. Nabereme energii a budeme sledovat, co učiní Bílý dům s imigrační legislativou, a začneme podnikat akce pro příští rok, v němž se konají volby,“ plánuje členka hnutí Jenny Beth Martinová.

V hledáčku radikálů ale nebudou pouze demokraté. Ve vlastní straně se patrně pokusí zbavit „nespolehlivých“ osobností jako například šéfa Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera, který umožnil hlasování o senátní dohodě. „Potvrdil se náš dojem, že je třeba nahradit v Kongresu lidi, kteří hovoří konzervativně, hovoří a hovoří, ale nic nedělají,“ uzavírá šéf Tea Party v Nashvillu Ben Cunningham.


Čtěte také:

Obama: Spory v Kongresu zpomalily růst a zdražily půjčky

Kvůli USA hrozí globální hospodářská katastrofa, varuje Světová banka

Věřitelé už s Amerikou ztrácejí trpělivost

Autor: Pavla Palaščáková

Komentáře

Čtěte také

Igor Záruba: Modrá, nikoli zelená revoluce

Igor Záruba: Modrá, nikoli zelená revoluce

Známý internetový portál nově nabízí letecké snímky Rakouska. Z ptačí perspektivy je možné vidět prakticky celé území našich jižních sousedů včetně hezkých měst, jezer a hor.… více

Komerční prezentace
Mobilní web