Fico: Rozpad eurozóny? Vidím to 50:50 | E15.cz

Fico: Rozpad eurozóny? Vidím to 50:50

Fico: Rozpad eurozóny? Vidím to 50:50
30. srpna 2012 • 17:28
Slovenský premiér Robert Fico dnes na tiskové konferenci prohlásil, že se obává rozpadu eurozóny a považuje jej stále za reálnou alternativu, pokud se nepodaří zvládnout situaci v zemích, jako je Řecko nebo Španělsko. Euro na zatím asi nejskeptičtější výrok vrcholného politického představitele země eurozóny ihned reagovalo poklesem.

„Velmi záleží na tom, jak budou reagovat jednotlivé státy eurozóny na materiál, který se bude týkat posilnění evropské integrace,“ řekl Fico.

„To všechno může vést k posilnění Evropské unie a eurozóny, nebo k rozdělení eurozóny. Rozpad eurozóny vidím stejně reálný jako její udržení, padesát na padesát,“ dodal premiér.

Investoři na slova Fica ihned zareagovali - euro kleslo na denní minimum 1,2496 dolaru z předchozí úrovně poblíž 1,2530.

Eurozónu teď čeká série důležitých jednání, především pak zasedání bankovní rady Evropské centrální banky (ECB). Finanční trhy s napětím očekávají, zda prezident ECB Mario Draghi oznámí podrobnosti k chystanému plánu odkupu aktiv, který ECB avizovala.

Autor: reuters, vrb
 

businessinfo.cz

  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením
  • Česká firma vyvinula unikátní metodu pomáhající rozkládat plasty, uplatnění najde v Číně
  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí
  • Chile: Exportéry láká trh s otevřenou náručí