Finančníci důvěřují Africe. Investice se letos přiblíží rekordu | E15.cz

Finančníci důvěřují Africe. Investice se letos přiblíží rekordu

Finančníci důvěřují Africe. Investice se letos přiblíží rekordu
Keňa
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK

Zahraniční investice v Africe se mají letos zvýšit o více než deset procent a přiblížit se rekordu z roku 2008. Nejvíce k tomu má přispět zájem investorů o subsaharskou oblast.

Po třech chudých by letos investice do Afriky měly stoupnout na 56,6 miliardy dolarů (1,13 bilionu korun) z loňských 49,7 miliardy dolarů. Přiblíží se tak rekordu 57,8 miliardy dolarů z roku 2008. Vyplývá to z výhledu, který zveřejnila Africká rozvojová banka (AfDB).

Schopnost Afriky přilákat více investic odráží zlepšení makroekonomické situace. AfDB však upozornila na značné rozdíly mezi jednotlivými zeměmi. Pět zemí se má na celkovém přílivu investic podílet více než 50 procenty - patří mezi ně Jihoafrická republika, Nigérie, Demokratická republika Kongo, Egypt a Maroko. Proti tomu zhruba polovina afrických zemí je závislá na vnější pomoci. Subsaharská Afrika by měla letos obdržet zhruba 80 procent celkových investic.

AfDB odhaduje, že africká ekonomika jako celek letos vykáže růst o 4,8 procenta. Příští rok má tempo růstu zrychlit na 5,3 procenta a růst podle agentury Reuters potáhnou hlavně vývozci komodit ze západní Afriky, jako je Nigérie, Ghana a Pobřeží Slonoviny.

Banka ale rovněž varovala, že slabší globální ekonomický růst a přetrvávající krize v eurozóně by mohly omezit příjmy z vývozu komodit, výši zahraniční pomoci, převody peněz ze zahraničí od Afričanů pracujících v zahraničí i příliv přímých zahraničních investic.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!