Fitch naplnil svá dřívější varování, snížil rating pěti zemí eurozóny

aktualizováno Po nedávné akci ratingové agentury Standard & Poor's se k hromadnému snižování ratingů členů eurozóny odhodlala i konkurenční agentura Fitch. Horší hodnocení mají ode dneška Itálie, Španělsko, Belgie, Slovinsko a Kypr. Agentura jim navíc přidělila negativní výhled, který znamená poloviční pravděpodobnost dalšího zhoršení ratingu během dvou let. Svůj krok agentura zdůvodnila zhoršením ekonomické situace v Evropě a zranitelností těchto zemí finančními otřesy.

 Itálie
27.1.2012 20:40   |  

Ratingy pěti zemí Fitch snížila o jeden stupeň, to znamená u Itálie na známku A- a u Španělska na A. Minulý měsíc agentura zařadila do režimu sledování ratingu vedle těchto zemí ještě Irsko, jeho hodnocení však dnes nechala beze změny na BBB+, ale také s negativním výhledem. Rating Kypru klesl na BBB- , jeden stupeň od neinvestiční kategorie. Belgie je nyní hodnocena stupněm AA, Slovinsku byla přidělena stejná známka jako Španělsku.

Fitch se ve svém rozhodnutí odvolala na „zřetelné zhoršení ekonomického výhledu“ Evropy a „absenci spolehlivé finanční ochrany před nákazou a krizí likvidity“. „V důsledku toho tyto země nezískávají plný užitek z rezervního statusu eura,“ uvedla Fitch.


Čtěte také: Francii stáhly do ratingové nemilosti dluhy a řecké účasti bank


Nižší rating je obecně odrazem toho, že podle názoru agentury se na dané stupnici snížila pravděpodobnost splnění finančních závazků hodnocené země. Zhoršuje se tím pozice země na mezinárodním úvěrovém trhu.

Konkurenční ratingová agentura Standard & Poor's před dvěma týdny snížila hodnocení dlouhodobé úvěrové spolehlivosti devíti zemí eurozóny. Francie a Rakousko ztratily nejvyšší rating AAA, horší rating také dostaly Itálie, Španělsko, Portugalsko, Slovensko, Kypr, Malta a Slovinsko. S&P své rozhodnutí odůvodnila nedostatečnými politickými kroky evropských představitelů k řešení současných problémů eurozóny.

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Slovenský kotel nesplňuje podmínky dotační podmínky, tvrdí čeští výrobci

Slovenský kotel nesplňuje podmínky dotační podmínky, tvrdí čeští výrobci

Čeští výrobci domácích kotlů si stěžují, že v rámci dotací na pořízení nových kotlů si domácnosti mohou pořídit kotle, které nesplňují předepsané emisní parametry. Podezřelý je… více

Komerční prezentace
Mobilní web