Fond ESM nabobtná. Pokud to Německo dovolí

Německá vláda je údajně ochotna přehodnotit odmítavý postoj ke zvýšení chystaného trvalého stabilizačního mechanismu eurozóny ESM. Důvod je prostý: nepříliš složité počty ukazují, že první ani druhý záchranný balík pro Řecko, natož zůstatek (údajně 250 miliard eur) v eurovalu EFSF, ani zamýšlených 500 miliard eur v ESM nemusí stačit, pokud by se do platební neschopnosti dostaly velké ekonomiky, jako jsou Španělsko či Itálie.

 ilustrační foto
27.2.2012 8:54   |  

S touto informací přišel mimo jiné časopis Focus, podle něhož by se kapacita ESM mohla zvýšit – s využitím nevyplacených prostředků z EFSF – až na 750 miliard eur.

Deník Handelsblatt, s odvoláním na zdroje z víkendového zasedání skupiny G20 v Mexico City, nicméně tvrdí, že Berlín neustoupí ani o píď.

Německou vládu, jejíž odpor je postaven na vnitropolitických motivech, dráždí zejména Mezinárodní měnový fond (MMF), který je důležitým věřitelem ochromeného euroklubu – na nedávném rokování ministrů financí měnové unie podmínila šéfka MMF Christine Lagardeová účast fondu na druhé řecké injekci dolitím peněz do ESM.


Čtěte také: Za pomoc eurozóně chtějí rozvojové země větší vliv v MMF


Po boku Německa stálo zprvu Nizozemsko, posléze však změnilo názor. Jisté je, že podíl MMF bude méně než třetinový, jako tomu bylo u první pomoci pro Řecko ve výši 110 miliard eur z května 2010. Mluví se o 23 miliardách. ESM má začít fungovat 1. července, o rok dříve proti původnímu záměru, podle některých scénářů má rok běžet paralelně s EFSF, podle jiných ho má za čtyři měsíce zcela nahradit.

Dolní komora německého parlamentu, Spolkový sněm (Bundestag), bude dnes hlasovat o 130 miliardách eur, jejichž detaily probrali minulý týden ministři financí v Bruselu. Poslanci mají schvalovat také uvolnění dalších nevyčerpaných 24,4 miliardy z prvního balíku.

„V pondělí musí padnout rozhodnutí,“ uvedl předseda frakce koaličních liberálů FDP Rainer Brüderle. „Liberálové budou pro,“ ujistil. V řadách většího koaličního bloku CDU/CSU se naopak počítá s odpadlíky.

O víkendu, tedy těsně před rozhodováním o druhém balíku ve Spolkovém sněmu, se objevily spekulace také o případné třetí várce pro Řecko. Do oběhu je pustil Spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU).

„Nemáme žádnou záruku, že započatá cesta povede k úspěchu,“ napsal zákonodárcům. „Je dost možné, že to není naposled, co se bude Bundestag zabývat finanční pomocí pro Řecko,“ řekl. Atény by měly příspěvek z druhé série půjček, zhruba v objemu 60 miliard eur, dostat ještě před všeobecnými volbami v dubnu.

Autor: Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web