Francie už není největší obchodní partner Němců, nahradily ji USA

aktualizováno Francie v loňském roce poprvé za posledních 40 let přišla o pozici největšího obchodního partnera Německa, vystřídaly ji Spojené státy. Vyplývá to z údajů spolkového statistického úřadu. Podle agentury AFP stojí za tímto vývojem růst americké ekonomiky a slabší kurz eura.

Kontejnery v hamburském přístavu
2.3.2016 14:13   |  

Celková hodnota vzájemného obchodu mezi Německem a USA loni dosáhla 173,2 miliardy eur (4,7 bilionu korun), zatímco hodnota obchodu mezi Německem a Francií činila pouze 170,1 miliardy eur.

Česká republika byla v loňském roce podle údajů spolkového statistického úřadu 11. největším obchodním partnerem Německa, hodnota vzájemné obchodní výměny činila 75,8 miliard eur.

Spojené státy byly podle agentury DPA největším obchodním partnerem Německa naposledy v roce 1960. Od té doby se na tomto postu držela Francie s výjimkou roku 1974, kdy se před ni dostalo Nizozemsko.

Šéf německého svazu velkoobchodníků a exportérů BGA Anton Börner vidí v odstupu Francie dlouhodobou záležitost a jakýsi „bod obratu“. To ale prý neubírá nic na skutečnosti, že Francie „zůstává velmi důležitým partnerem, politicky nejdůležitějším“, řekl před několika týdny AFP.

Hospodářské rozdíly mezi oběma největšími ekonomikami eurozóny jsou ale podle AFP hluboké, ať už jde o ukazatele konkurenceschopnosti, stav veřejných financí nebo obchodní bilanci

Hrubý domácí produkt Spojených států, které jsou největší ekonomikou na světě, se loni zvýšil o 2,4 procenta. Bylo to stejné tempo jako v roce 2014. Francouzská ekonomika loni podle předběžných údajů vykázala růst o 1,1 procenta, což je nejrychlejší tempo od roku 2011. Předloni stoupla o 0,2 procenta.

Pro druhou největší ekonomiku eurozóny zůstává Německo naopak i nadále zdaleka nejdůležitějším obchodním partnerem. Loni tam odešlo 16 procent francouzského vývozu. Naopak 17 procent dovozu do Francie pocházelo z Německa.

Nejnovější statistika se objevila v době, kdy se Evropská unie tváří v tvář uprchlické krizi snaží zachovat svou jednotu. Bylo to přitom označení „největšího obchodního partnera“, na které řadu let odkazovali ti, kdo vyzdvihovali francouzsko-německé vztahy a pevné politické a hospodářské vazby mezi oběma zeměmi, napsala AFP.

Hospodářské rozdíly mezi oběma největšími ekonomikami eurozóny jsou ale podle AFP hluboké, ať už jde o ukazatele konkurenceschopnosti, stav veřejných financí nebo obchodní bilanci. Ta je v případě Francie strukturálně schodková, zatímco v Německu je v přebytku.


Čtěte také:

Německo schválilo rozpočet, zůstane vyrovnaný třetí rok za sebou

Studie: V některých zemích EU je „překvalifikovaná“ až třetina mladých

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web