Goldman Sachs: Chuť opustit EU zřejmě pošle Británii do recese

Finančníci zveřejňují nové předpovědi o negativních hospodářských dopadech vůle Britů opustit Evropskou unii, podle ekonomů investiční banky Goldman Sachs zřejmě zemi do roka čeká ekonomická recese.Takzvaný brexit zároveň zbrzdí globální ekonomický růst.

Nigel Farage při referendu o brexitu
27.6.2016 10:15   |  

Přední ekonomové investiční banky Goldman Sachs současně zhoršili odhad ekonomického růstu eurozóny a Spojených států.

„Nyní očekáváme, že (britská) ekonomika vstoupí do začátku roku 2017 do mírné recese,“ napsali ve zprávě klientům ekonomové Jan Hatzius a Sven Jari Stehn. V příštích 18 měsících pak brexit sníží hrubý domácí produkt (HDP) Británie o 2,75 procenta.


Přečtěte si komentář Terezy Zavadilové: Unaveni sluncem


Brexit podle nich nepříznivě ovlivní rovněž ekonomiky ostatních evropských zemí i ekonomiku Spojených států. Hrubý domácí produkt eurozóny má nově v příštích dvou letech vzrůst v průměru o 1,25 procenta místo doposud očekávaných 1,5 procenta. Americká ekonomika pak ve druhé polovině letošního roku vykáže růst pouze o dvě procenta. Dosavadní prognóza počítala s růstem o 2,25 procenta.

Goldman Sachs očekává, že se pravděpodobně zhorší podmínky obchodování. Firmy pak zřejmě omezí investice kvůli nejistotě, kterou výsledek hlasování nastolil. Vlivem kolísání kurzů a snížení hodnoty rizikovějších investic, jako jsou akcie a některé dluhopisy, se pak zpřísní i finanční podmínky, uvedla agentura Reuters.


Čtěte také:

Konzervativci hledají nástupce Camerona, Boris Johnson to být nemusí

Referendum není závazné, Cameron jej mohl ignorovat

Hrozí Británii rozpad? Skotsko chce další referendum o nezávislosti

Brexit musíme vyřešit co nejdříve, shodli se unijní lídři

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web