Hospodářství USA čelí vykývům v dobré formě. Roste rychleji, než se čekalo | E15.cz

Hospodářství USA čelí vykývům v dobré formě. Roste rychleji, než se čekalo

Hospodářství USA čelí vykývům v dobré formě. Roste rychleji, než se čekalo
Americká továrna Boeingu
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí zrychlila tempo růstu výrazněji, než se očekávalo. Hrubý domácí produkt stoupl v celoročním přepočtu o 3,7 procenta po růstu o 0,6 procenta v předešlém kvartálu. Plyne to z dnešních zpřesněných údajů ministerstva obchodu USA. Úřad v prvním rychlém odhadu předpokládal růst o 2,3 procenta.

Americký hrubý domácí produkt tak zaznamenal nejvýraznější nárůst od loňského léta. K solidnímu výkonu největší světové ekonomiky přispěla slušná domácí poptávka. Americké akcie po zveřejnění nečekaně příznivých údajů zamířily vzhůru a jejich hlavní indexy v úvodu obchodování přidávaly více než jedno procento.

V prvním rychlém odhadu úřad hovořil o růstu o 2,3 procenta. Zpřesněná data jsou i příznivější, než čekali analytici. Ti v anketě agentury Reuters v průměru čekali růst o 3,2 procenta.

Druhá zpřesněná zpráva o výkonu americké ekonomiky přišla po prudkém výprodeji na globálních akciových trzích. Dnešní údaje by pro investory i činitele americké centrální banky (Fed) mohly znamenat ujištění, že ekonomika je v dostatečně dobré kondici na to, aby ustála rostoucí napětí v globální ekonomice.

Graphical visualization of Us GDP Annual Growth Rate

Do lepšího údaje o růstu HDP se promítla vyšší tvorba zásob, která k HDP přispěla ve výší 0,22 procentního bodu. Výrazněji oproti prvnímu odhadu stoupla také soukromá domácí poptávka. Tento ukazatel se zvýšil o 3,3 procenta. Původně uváděný růst byl 2,5 procenta.

Spotřebitelské výdaje vzrostly o 3,1 procenta. Ty přitom tvořít dvě třetiny americké ekonomické aktivity. Američanům v utrácení pomáhala dobrá situace na pracovním trhu, levnější benzin a relativně vyšší ceny bydlení, které zvyšují bohatství domácností.

Energetika brzdila

Nepříznivý vliv měl naopak sektor energetiky, který se potýká s následky hlubokých výdajových škrtů, k nimž těžební firmy přikročily po prudkém propadu cen ropy na světových trzích.

Analytici se domnívají, že v současném čtvrtletí růst zpomalí na zhruba 2,5 procenta. Někteří z nich se obávají, že propad na světových akciových trzích a prudké zpomalení tempa růstu v Číně americkou ekonomiku v příštích měsících dál oslabí. Zbrzdit by ji mohl také zmíněný růst zásob, jestliže firmy neomezí zakázky.

Hlavní ekonom ratingové agentury Moody's Analytics Mark Zandi odhaduje, že růst americké ekonomiky v tomto čtvrtletí zpomalí na zhruba 2,8 procenta. To se však opírá o předpoklad, že nedávná turbulence na trzích ekonomiku dlouhodobě nepoškodí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!