Hrozba Brexitu pracovní trh neomezuje

Blížící se červnové referendum a možný odchod Velké Británie z Evropské unie by ostrovnímu pracovnímu trhu neměl uškodit. To navzdory tomu, že v únoru počet nabízených volných míst oproti lednu poklesl o pět procent.

Londýn, ilustrační foto
8.3.2016 19:41   |  

Podle společnosti CV Library je běžné, že v únoru přichází zpomalení růstu či dokonce pokles volných míst a není třeba panikařit kvůli možnému odchodu z EU. Únorový pokles přišel po lednovém růstu o více než 43 procent. „Je typické, že v únoru vidíme pokles, protože firmy se do nabírání nových zaměstnanců vždy opřou v lednu po prosincovém zpomalení,“ uvedl Lee Biggins, zakladatel webu CV Library. „Nebylo realistické si myslet, že trh by mohl pokračovat lednovým tempem. My vždy očekáváme, že trh v únoru poklesne. Ekonomika se nemusí bát podle nás je pracovní trh o poznání silnější než byl před rokem.“

CV Library totiž hlásí meziroční nárůst 18,6 procenta ve srovnání s loňským únorem. Biggins dodal, že je potřeba se věci dívat v souvislostech a neskákat k závěru, že kvůli referendu zažívá pracovní trh propad či zamrznutí.

Před několika týdny přitom personální společnost Hays varovala, že britský pracovní trh zažívá kvůli zmrazení najímání nových pracovníků. Zpráva konkurenční ManpowerGroup Solutions naopak potvrzuje pohled CV Library. ManpowerGroup tvrdí, že britský pracovní trh je na tom nejlépe za několik let.

Zajímavým trendem je také přijímání pracovníků mladších 25 let, protože pro ty starší začně brzo platit vyšší minimální mzda. Někteří analytici také přišli s teorií, že referendum naopak přijímání zaměstnanců zrychluje v sázce na to, že v případě odchodu Velké Británie z EU budou moci občané jiných zemí, kteří v Británii již pracují, na ostrovech zůstat.


Čtěte také:

Brexit je hrozbou pro stabilitu, řekl šéf britské centrální banky

Brexit vyvolá desetiletí nejistoty, varuje Londýn

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti aktualizováno

V severosyrském městě Halab zahynul vysoce postavený velitel a mluvčí organizace Islámský stát (IS) abú Muhammad Adnání. Informovala o tom dnes americká monitorovací služba SITE s… více

Mobilní web