Hrozba brexitu vystrašila investory, libra prudce oslabila

Britská libra včera zažila nejhorší den od loňského srpna. Vůči americkému dolaru oslabila o více než 1,5 procenta. Což je pro měnové trhy velmi výrazný jednodenní pohyb. Nahoru šly i výnosy britských vládních dluhopisů, cena vládních obligací tedy spadla.

 Ilustrační foto
23.2.2016 8:05   |  

Hrozba britského odchodu z Evropské unie, takzvaný brexit, bude mít podle analytiků na trhy stejně negativní dopad jako skotské referendum o nezávislosti v roce 2014 či loňské parlamentní volby. Britské finanční trhy tak čekají minimálně čtyři měsíce nejistoty.

Obchodníci na finančních trzích se včera chovali, jako by to bylo poprvé, co o referendu o vystoupení Spojeného království z EU slyší. Ještě na počátku roku řada analytiků věštila libře pád až k 1,30 dolaru za libru. Včerejší pokles na 1,41 dolaru za libru by tedy nemusel být důvodem k nějakému bití na poplach. Přesto se tak ale stalo.

„Pokud libra uzavře pod 1,42 dolaru, otevírá to prostor k dalšímu oslabování,“ napsal Kit Juckes z Société Générale. „Myslím, že až do samotného hlasování uvidíme další oslabení libry. Válka slov obou znesvářených táborů rozpoutává u investorů nejistotu,“ dodal Juckes na adresu zastánců i odpůrců setrvání v unii.

Do ohnivé debaty o vystoupení z EU se vložila také ratingová agentura Moody’s, která uvedla, že pokud Londýn ukáže Bruselu záda, udělí jeho úvěrovému hodnocení Aa1 negativní výhled.


Čtěte také:

Brexit je skok do temnoty, ohrozí ekonomiku i bezpečnost, říká Cameron

Libra kvůli obavám z brexitu oslabuje, vůči dolaru je nejníže za 11 měsíců

Londýnský starosta podpoří brexit, Britové na něj podle průzkumů dají

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Česku zatím nehrozí nebezpečí, sešla se zpravodajská skupina

Česku zatím nehrozí nebezpečí, sešla se zpravodajská skupina

Česko zatím nemá informace, že by po útoku v Mnichově hrozilo zemi konkrétní nebezpečí. Na Twitteru to dnes oznámil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Ve 13:00 se sešla… více

Mobilní web