Inflace v Německu klesla v únoru do záporného pásma

aktualizováno Míra inflace v Německu v únoru sestoupila do záporného pásma. Spotřebitelské ceny meziročně klesly o 0,2 procenta po růstu o 0,4 procenta v předešlém měsíci. Inflace se tak dostala na nejnižší úroveň za více než rok. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie, které dnes zveřejnil německý statistický úřad.

Euro, bankovky
26.2.2016 16:07   |  

Pokles cen tak byl v únoru nejhlubší od loňského ledna, kdy spotřebitelské ceny meziročně klesly o 0,4 procenta. Výsledek je i horší než očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že míra inflace zůstane beze změn. Podle neharmonizovaných údajů meziroční tempo růstu cen zpomalilo na 0,0 procenta po růstu o 0,5 procenta v lednu.

Do záporného pásma se podle dnešních dat nečekaně dostala také inflace ve Francii, která má po Německu druhou největší ekonomiku v eurozóně. Spotřebitelské ceny tam podle harmonizovaných údajů v únoru meziročně klesly o 0,1 procenta. Důvodem byl zejména pokles ceny energií.

Evropská centrální banka (ECB) se snaží zajistit, aby se meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně pohyboval těsně pod dvěma procenty. Evropský statistický úřad Eurostat zveřejní rychlý odhad únorové inflace v eurozóně a v celé Evropské unii v pondělí. Ekonomové odhadují, že inflace v eurozóně v únoru zpomalila na 0,0 procenta po růstu o 0,3 procenta v lednu.

Zdroj: ieconomics.com

Podle analytičky společnosti Capital Economics Jessicy Hindsové by ale konečný údaj vzhledem k nečekaně horší německé, francouzské a španělské inflaci mohl být horší. „Dnešní data celkově naznačují, že míra (inflace) v eurozóně bude v únoru záporná,“ uvedla podle agentury Reuters.

ECB bude o měnové politice znovu jednat 10. března. Podle agentury Reuters se všeobecně očekává, že ECB srazí depozitní sazbu o 0,10 procentního bodu na minus 0,4 procenta. Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpokládají, že banka by také mohla rozšířit program nákupu cenných papírů o deset až 30 miliard eur měsíčně. Současný měsíční objem nákupů státních dluhopisů a dalších aktiv je 60 miliard eur.


Čtěte také:

Německá inflace je nejnižší za dvacet let, loni klesla na 0,1 procenta

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Evropská komise chce snížit emise oxidu uhličitého, pomoci tomu má větší prodej elektromobilů. Zákazníky má přesvědčit o jejich nákupu větší počet nabíjecích stanic. více

Mobilní web