Írán se dál odklání od dolaru, dlužné částky chce inkasovat v eurech

Zrušení sankcí odkrylo Teheránu cestu k získání části dosud zmrazených aktiv. Jejich celková hodnota dosahuje sta miliard dolarů (2,4 bilionu korun), jde mj. o dlužné částky za dodávky ropy. Írán je však podle zdrojů agentury Reuters chce inkasovat v eurech, stejně jako platby v případě obnoveného exportu ropy do EU. S reálným odpoutáváním od dolaru začal Írán již před deseti lety, podle analytiků je další sázka na euro logická v době navazování ekonomických vztahů s EU.

 Symbol eura před Evropskou centrální bankou ve Frankfurtu
8.2.2016 14:27   |  

Írán by podle agentury Reuters mohl nyní získat přístup k aktivům ve výši až 50 miliard dolarům (1,2 bilionu korun), což je výsledkem postupného mírnění ekonomických sankcí.

Část z nich tvoří nezaplacené peníze za dodávky ropy. Teherán již sdělil svým obchodním partnerům, že si přeje obdržet plnění pohledávek v eurech namísto v amerických dolarech, v nichž prodával ropu ještě před zpřísněním hospodářských sankcí v roce 2006. S tímto krokem již souhlasila například Indie, která mu dluží šest miliard dolarů (145 miliard korun).

Podobnou žádost vyslal Írán také směrem k evropským těžařským firmám Total, Cepsa či k obchodní divizi ruského Lukoilu, které s odběrem íránské ropy brzy začnou. „V našich fakturách nechybí klauzule vyzývají odběratele k platbám v eurech,“ uvedl pro agenturu Reuters pod podmínkou anonymity zdroj Národní íránské ropné společnosti (NIOC).


Přečtěte si: Mocí dolaru může v příštích letech zatřást jen válka, míní centrální bankéř


Reuters uvádí, že Evropa se stává jedním z největších obchodních partnerů Íránu, a tak prodej ropy v eurech je přirozeným krokem. „Mnoho evropských firem se navíc znovu hrne do země, protože cítí nové obchodní příležitosti,“ dodává Robin Mills, šéf dubajské poradenské společnosti Qamar Energy.

Na inkasování plateb v jiných měnách, než je dolar, se Teherán domluvil již krátce po uvalení sankcí v roce 2006. Partnerem mu byla Čína, která se tehdy stala největším odběratelem íránské ropy na světě. Někdejší prezident Mahmúd Ahmadínežád se o dolaru vyjadřoval jako o „bezcenném kusu papíru“ a k jeho opuštění (marně) vyzýval ostatní členy organizace OPEC.

K tomuto kroku tehdy podle zdroje z NIOC vedly Ahmadínežáda politické důvody. Agentura Reuters nicméně uvádí, že svou roli hrají i při současném příklonu k euru v mezinárodním platebním styku; podle Reuters jde o známku vratkosti usmíření mezi Teheránem a Washingtonem po dohodě o íránském jaderném programu a odvolání sankcí.


Čtěte také:

Francie a Írán podepsaly obchodní dohody za 15 miliard eur

Írán reaguje na zrušení sankcí: zvýší vývoz ropy o 500 tisíc barelů denně

Írán se může stát regionální velmocí, Saúdové jsou v defenzivě

Autor: vaj

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web