Irsko představilo záchranný balíček

1.10.2010 8:28   |  

Irská vláda oznámila finální výši nákladů na záchranu Anglo Irish Bank (AIB). Pomoc třetí největší bance v zemi bude daňové poplatníky stát nejméně 29,3 miliardy eur, další tři miliardy budou potřeba na provozní výdaje a záchrana stavební spořitelny Irish Nationwide Building Society si vyžádá dalších 2,7 miliardy eur. Vláda už jí stejnou sumu jednou poskytla.

Irská centrální banka uvedla, že náklady na záchranu AIB mohou v případě neočekávaných ztrát narůst o dalších pět miliard na 34,3 miliardy eur. Irský ministr financí Brian Lenihan oznámil, že letošní schodek státního rozpočtu tak kvůli nákladům na záchranu bankovního sektoru dosáhne až 32 procent HDP. Cílem jsou přitom tři procenta v roce 2014.

Vládní prohlášení znamená, že se celkové náklady na stabilizaci irského bankovního sektoru vyšplhají na 45 miliard, respektive 50 miliard eur – v případě naplnění horšího z možných scénářů.

Stát vstoupil do AIB v lednu 2009. Dnes už je jasné, že vláda získá ve skomírající bance většinu, pravděpodobně přes 90 procent akcií. Stane se tak čtvrtou finanční institucí, která skončila pod státní kontrolou.

Oznámené navýšení provozního kapitálu o tři miliardy eur je nad rámec v březnu plánovaných 7,4 miliardy eur, o které měla banka navýšit kapitál do konce letošního roku. Růst nákladu je zapříčiněn většími než očekávanými slevami z toxických úvěrů, které banka odprodává státem zřízené agentuře, známé jako NAMA.

Po zveřejnění prohlášení centrální banky AIB oznámila, že ji na konci roku opustí ředitel Colm Roberty. Předseda představenstva Dan O’Connor odejde již v následujících týdnech. Šéf finanční regulace centrální banky Irska včera řekl: „Dnes jsme potvrdili, že tlačíme na naše banky, aby plnily přísnější požadavky kapitálové přiměřenosti, která jsou na úrovni nových mezinárodních standardů nastavených Basilejskou komisí pro bankovní dohled.“

Obavy o schopnost irské vlády uhradit náklady na záchranu bank vyhnaly úroky irských dluhopisů na rekord. Ministr financí Lenihan v této souvislosti uvedl, že Irsko ruší aukce státních dluhopisů plánované na říjen a listopad. Uvedl, že na kapitálové trhy se s nabídkou svých bondů vrátí příští rok.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web