Irsko se možná připojí k Řecku a požádá o další pomoc

30.5.2011 11:11   |  

Irsko možná bude muset požádat o další půjčku od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. V irském nedělníku Sunday Times se tak vyjádřil ministra dopravy Leo Varadkar. S tím, že země nebude schopná na financování dluhu shánět peníze přes klasické tržní mechanismy už v roce 2012, jak se původně předpokládalo.

Po Řecku teď s přiznáním, že bude zřejmě potřebovat další mezinárodní finanční pomoc, přichází i Irsko. Jako první z dublinské vlády v tomto směru promluvil ministr dopravy Leo Varadkar. Úroky, které investoři Irsku na úvěrovém trhu nabízejí, budou podle něj i v příštím roce příliš nevýhodné a neakceptovatelné.

„Myslím si, že je velmi nepravděpodobné, že se na trh vrátíme už příští rok. Myslím, že to bude později.. možná v roce 2013, kdo ví,“ řekl Varadkar irskému listu.

Podle Vardakara tak bude Irsko po mezinárodním společenství zřejmě chtít prodloužení platnosti současného záchranného programu, nebo rovnou požádá o poskytnutí nové pomoci. „Myslím si, že je to názor většiny lidí,“ řekl Varadkar.

Irsko má na rozdíl od Řecka alespoň výhodu, že dubnová mise EU a MMF konstatovala, že země plní podmínky mezinárodní finanční pomoci. U Řecka, kde se o tom rozhoduje teď, je verdikt zatím značně nejistý.


Čtěte také:

Irsko podle EU a MMF plní podmínky finanční pomoci

ECB: Restrukturalizace by pro Řecko znamenala trest smrti


Obavy, že Irové budou potřebovat další pomoc, se neobjevují poprvé. Mezinárodní měnový fond už před časem varoval, že země nebude schopná půjčených 85 miliard eur splatit. Úrokovou sazbu u záchranných úvěrů totiž považuje za příliš velkou. Situaci komplikují také vyhlídky na nepříliš přesvědčivé oživení ekonomiky.

Irsko se do problémů dostalo kvůli bankovní krizi, která zdevastovala tamní ekonomiku. Vláda prakticky všechny problémové banky znárodnila a jejich záchrana stála několik desítek miliard eur. Kvůli tomu loňský rozpočtový schodek činil 32 procent HDP, což byla zdaleka nejvyšší hodnota v celé Evropské unii.

Rozpočtový deficit k HDP (2010)

ZEMĚ
Irsko -32,4 %
Řecko -10,5 %
Velká Británie -10,4 %
Španělsko -9,2 %
Česko -4,7 %
Švédsko 0 %
Estonsko 0,1 %

Zdroj: Eurostat

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Bezpečnost v Evropě je ohrožena, pokud Rusko a Západ nevyjednají nová opatření na kontrolu zbrojení. Prohlásil to německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který chce o… více

Mobilní web