Island odškodní Nizozemsko a Británii za krach banky Icesave

9.12.2010 17:51   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Zástupci Nizozemska, Velké Británie a Islandu vyřešili spor o náhradu vkladů za zkrachovalou islandskou bankou Icesave. Řekl to dnes mluvčí nizozemského ministerstva financí. Icesave se stala obětí finanční krize, peníze v ní měli mimo jiné občané Nizozemska a Velké Británie. Tyto státy už své občany odškodnily, Island ale odmítal náhrady vyplatit. Spor byl jednou z překážek na cestě ostrova do EU.

„Ano, jednali jsme včera (ve středu). Ano, došli jsme k závěru a předpokládáme, že podrobnosti oznámíme ještě dnes“ řekl mluvčí pro Reuters. Uvedl, že Island bude odškodnění splácet v letech 2016 až 2046, Nizozemsko by mělo celkem obdržet 1,3 miliardy eur (32,5 miliardy korun), výše kompenzace pro Londýn zatím není známá.

Podle BBC dohoda také uvádí, že splátky nesmí překročit 1,3 procenta ročního HDP Islandu. Úroky dosáhnou tří procent u splátek pro Nizozemsko a 3,3 procenta u britských splátek. O dosažení dohody dnes také přinesla kusé informace některá média na Islandu, ani ta ale neměla žádné podrobnosti.

Icesave byla internetovou bankou, kterou provozoval islandský finanční ústav Landsbanki. Banka kvůli dopadům finanční krize zbankrotovala už v roce 2008 a vlády Británie a Nizozemska svým občanům, které Island odmítal odškodnit, už vyplatily odškodné v úhrnném objemu kolem pěti miliard dolarů (asi 95 miliard Kč).

Kvůli neochotě vyplatit náhrady za zkrachovalou bankou Icesave se Island dostal do sporu především s vládami v Amsterodamu a Londýně. Spor je ale i překážkou ve snaze Islandu vstoupit do Evropské unie a eventuálně přijmout jednotnou evropskou měnu euro.

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web