Jak máme zvládnout akciovou bublinu? Čína loni naléhavě žádala o pomoc Fed

Po masivním propadu akciového trhu v Číně v létě 2015 se pracovníci tamní centrální banky rozhodli kontaktovat svůj americký protipól s žádostí o radu. "Vaše okamžitá pomoc je více než vítána," stálo v předmětu patřičného e-mailu určenému vedení Fedu. Odesílatel chtěl konkrétně vědět, jak se instituce rozhodovala v říjnu roku 1987, kdy index S&P 500 ztratil pětinu hodnoty.

 Ilustrační foto
21.3.2016 15:17   |  

Čínská centrální banka se na Fed obrátila až po měsíci marného krocení paniky na akciovém trhu. Posledním impulzem byl jeho propad o více než osm procent za jediný den.

Odpovědí ze strany Fedu byl text o 259 slovech (čili rozsahu krátkého zpravodajského článku), který shrnoval postup v roce 1987 směřující ke zklidnění trhů a zabránění propadu ekonomiky do recese. V příloze nechyběly desítky stran dokumentů, prohlášení a analýz. Podle agentury Reuters šlo ale o informace, které byly volně k dohledání na webových stránkách centrální banky.

Uvedená komunikace vypovídá o míře paniky, která kvůli dění na burze zasáhla Peking, dodává Reuters. Současně se podle této agentury ukázalo, že obě instituce nejsou ochotny mezi sebou sdílet důvěrné informace ani v krizových situacích. Den po čínské žádosti zasedli tvůrci americké měnové politiky k dvoudennímu jednání a část z nich vyjádřila obavy, že případné ekonomické zpomalení Číny může dolehnout i na USA. To vedlo k odkladu zvyšování úrokových sazeb.

Vývoj indexu CSI 300:


Čtěte také:

Investor: Čínská bublina způsobí pětkrát vyšší ztráty než krize z roku 2007

Přefouknutá bublina. Čínské akcie prudce vzrostly, americké jsou na rekordu

Autor: vaj

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web