Japonsko jde v německých stopách: do 30 let dá vale jádru

Japonská vláda dnes oznámila svůj záměr ukončit do roku 2040 provoz všech jaderných elektráren v zemi. Rozhodnutí Tokia o postupném zastavení výroby atomové energie je reakcí na loňské neštěstí v atomové elektrárně Fukušima, kterou loni v březnu poničilo zemětřesení a cunami. Japonsko se tímto krokem připojuje k Německu, Švýcarsku a dalším zemím, které se po fukušimské katastrofě odklánějí od jaderné energetiky.

  Japonci rok po zemětřesení uspořádali v Tokiu pochod proti jaderné energii.
14.9.2012 12:30   |  

Nukleární krize přiměla japonskou vládu vzdát se plánu z roku 2010, který počítal s tím, že do roku 2030 budou atomové elektrárny v Japonsku zajišťovat více než 50 procent produkce energie. Tokio chce místo toho nyní zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů na 30 procent, většina dodávek bude ale pocházet z tepelných elektráren. To bude znamenat velké nároky na dovoz ropy, uhlí a plynu.

Anketa

Podíl výroby energie z jádra by se podle vás měl celosvětově:

zvyšovat   77% ponechat zhruba na současné úrovni   10% snižovat   14%

V anketě hlasovalo 251 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Premiér Jošihiko Noda nicméně také uvedl, že před vypršením zmíněné lhůty budou moci být restartovány reaktory, které budou při nynějších prověrkách shledány bezpečnými. Testy už úspěšně prošla řada z nich, do provozu ale byly znovu uvedeny pouze dva reaktory v Ohi v západním Japonsku.

Japonsko bylo před fukušimskou katastrofou třetím největším producentem jaderné energie na světě. Tamní průmyslníci se odklonu od atomu obávají – zaměření na fosilní paliva a obnovitelné zdroje podle nich zvedne ceny elektřiny, což japonské podniky konkurenčně znevýhodní.

Japonská vláda nedávno odhadla, že by země musela ročně zaplatit za dovoz surovin o 40 miliard dolarů víc, pokud by okamžitě od jaderné energie odstoupila.

Zastánci jaderného stopu ale podobně jako v Německu namítají, že strašení ekonomickými škodami je přehnané. Sektor obnovitelných energií podle nich na sebe naváže spoustu podnikatelských příležitostí a možnosti inovace, což nakonec nakopne hospodářský růst.


Čtěte také:

Němci doma od jádra ustupují, v zahraničí jim nevadí

Vzpoura v Německu: tisíce firem nechtějí platit za ekologický proud

Poláci postaví první jadernou elektrárnu


Zemětřesení následované tsunami způsobilo ve Fukušimě největší nukleární katastrofu od havárie ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986. Po neštěstí, které bylo provázeno rozsáhlým únikem radiace, byl postupně zastavován provoz všech 50 japonských jaderných elektráren kvůli bezpečnostním prověrkám.

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web