Japonsko je na tom nejhůř od tsunami, HDP klesl o sedm procent

14.8.2014 7:04   |  

Třetí největší ekonomika světa prožívá nejhorší ekonomický propad od zemětřesení a tsunami před více než třemi lety. Ve druhém čtvrtletí se japonská ekonomika meziročně propadla o 6,8 procenta. Analytici oslovení agenturou Reuters počítali v průměru dokonce s poklesem o 7,1 procenta.

To ostře kontrastuje s prvním čtvrtletím, kdy japonské hospodářství rostlo o 6,1 procenta. Na vině je zvýšení daně z prodeje (obdoba DPH) o tři procentní body na začátku dubna. Zvýšení daně urychlilo spotřebu na konci prvního kvartálu v březnu a ta následně chyběla ve druhém čtvrtletí, kdy spotřebitelé přestali nakupovat vše, co nutně nepotřebovali.

Spotřeba domácností v letošním druhém čtvrtletí spadla ve srovnání s prvními třemi měsíci roku o 20 procent a soukromé investice spadly o desetinu. Tato čísla dokládají škodu, jakou zvýšení daně z prodeje japonské ekonomice nadělalo.

Abe stále věří v obrat

Premiér Šinzó Abe, který se úřadu ujal na konci roku 2012 s ambiciózním plánem na znovunastartování dvě desetiletí stagnující a deflační ekonomiky, stále věří v rychlý obrat poklesu HDP své země. Nicméně v samotném červnu ekonomika trpěla nejvíce od března 2011, kdy došlo k ničivému zemětřesení, protože firmy se snažily o něco snížit své přebujelé zásoby ve skladech a nic nového nenakupovaly ani nevyráběly.


tradingeconomics.com

Vláda je nicméně připravená přikročit k flexibilní akci, pokud to bude třeba. Agentuře Bloomberg to řekl ministr ekonomiky Akira Amari. Abe mezitím již zvažuje, zda Japonsko ustojí další zvýšení daní v příštím roce. „Pravděpodobnost, že v aktuálním kvartále dojde k růstu hospodářství, je vysoká,“ řekl Bloombergu Takeši Minami, hlavní ekonom tokijského Norinchukin Research Institute. „Propad reálných příjmů a slabá průmyslová výroba by se mohly na ekonomice negativně podepsat.“
Nejodvážnější odhady analytiků počítají na třetí čtvrtletí s růstem HDP o tři až pět procent.


Čtěte také:

Japonská inflace stoupla na 32leté maximum

Japonsko po Fukušimě dumá, co s energetikou

Japonsku hrozí inflace bez ekonomického růstu

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Insolvenční správce OKD neuznal pohledávky ministerstva průmyslu

Insolvenční správce OKD neuznal pohledávky ministerstva průmyslu

Insolvenční správce těžební společnosti OKD Lee Louda popřel platnost pohledávek celkem za 1,888 miliardy korun, které přihlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Šlo o takzvanou… více

Mobilní web