Japonsko poprvé vydalo dluhopisy s negativním úrokem

Japonská vláda nyní dostává zaplaceno za to, že si půjčuje peníze. Vůbec poprvé totiž Japonsko prodalo v aukci desetileté dluhopisy s negativním výnosem. Země nabídla dluhopisy za 2,4 bilionu jenů (527 miliard Kč) a výnos u nejnižší akceptované ceny dosáhl minus 0,015 procenta, uvedla agentura Reuters.

 Japonsko, Tokio, Shinjuku
1.3.2016 17:45   |  

Někteří ekonomové jsou přesvědčeni, že pokles úrokových sazeb je pro japonskou vládu příležitostí rozšířit stimulační opatření na podporu ekonomiky. Japonsko má nejvyšší dluh ze všech vyspělých průmyslových zemí, veřejný dluh je více než dvojnásobný ve srovnání s velikostí japonské ekonomiky.

Vláda se zaměřuje na snížení deficitu. Část analytiků se ale domnívá, že ekonomika by měla dostat přednost.

Japonská centrální banka v posledních třech letech přistoupila k agresivnímu uvolňování měnové politiky. V lednu poprvé zavedla negativní úrokovou sazbu na část vkladů, které u ní mají komerční banky. Připojila se tak k některým evropským centrálním bankám. Přijatý krok má podpořit poskytování úvěrů.


Čtěte také:

Bitcoin jako oficiální měna? Japonsko chce nad virtuálními platidly větší kontrolu

Japonská ekonomika ve čtvrtletí nečekaně silně klesla

Japonci se bojí světové ekonomiky i silného jenu. Akcie klesly o pět procent

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web